Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ono układ paliwowy przed poważnymi uszkodzeniami. Z naszego artykułu dowiesz się, od kiedy zimowe paliwo na stacjach poszczególnych sieci jest sprzedawane i do kiedy zimowe paliwo na stacjach znajduje się w dystrybutorach. Wyjaśnimy też, co to jest…

Czytaj więcej

Czy można holować na sztywnym holu?

Holowanie na sztywnym holu to mniej popularna metoda holowania samochodów osobowych. Bardziej popularne jest holowanie aut na lince. Holowanie sztywne (holowanie auta na sztywnym holu) jest regulowane przepisami ruchu drogowego. Co warto o nim wiedzieć? Holowanie auta na sztywnym holu jest mniej popularne przede wszystkim dlatego, że standardowa linka holownicza zabiera bardzo mało miejsca w…

Czytaj więcej

Czy można holować auto na lince?

Holowanie auta na lince holowniczej to jeden z dwóch sposobów holowania pojazdów. Holowanie na lince stosuje się w przypadku chęci holowania aut osobowych. Z kolei holowanie na sztywnym holu to rozwiązanie dla aut dostawczych i ciężarowych. W sieci często pojawia się pytanie zadawane przez kierowców: czy można holować samochód na lince holowniczej? Tak, oczywiście. Holowanie…

Czytaj więcej

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można holować samochód elektryczny? Holowanie samochodu elektrycznego – czy jest możliwe? Przede wszystkim musisz zajrzeć do instrukcji swojego pojazdu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków holowanie elektryka jest niemożliwe. Dotyczy to wszystkich nowszych pojazdów z napędem elektrycznym. Holowanie samochodu…

Czytaj więcej

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie można holować samochód? Awaria unieruchamiająca samochód albo kolizja – to może się przydarzyć każdemu. Także na drodze ekspresowej albo autostradzie. Nie każde auto jest „przyzwyczajone” do jazdy z dużą prędkością przez dłuższy czas, co może skończyć się…

Czytaj więcej

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG oraz skrzynie bezstopniowe typu CVT. Czy holowanie samochodu z automatem w razie awarii albo po wypadku jest możliwe? Standardowe holowanie auta z automatyczną skrzynią biegów jest w większości przypadków niemożliwe. Nie powinno się holować samochodu z automatyczną…

Czytaj więcej

Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Czy wiesz, jak działa układ chłodzenia silnika Twojego auta? Czy wiesz, jakie elementy układu chłodzenia są stosowane przez producenta Twojego auta? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Kilkadziesiąt lat temu w samochodach stosowano dwa rodzaje układu chłodzenia: powietrzny i cieczowy, z wymuszonym obiegiem cieczy chłodzącej. Od wielu lat producenci montują tylko i wyłącznie układ cieczowy.…

Czytaj więcej

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie zamarzały od środka?

Dlaczego szyby w samochodzie zamarzają od środka? Głównym powodem jest woda (wilgoć, para wodna), która dostaje się do wnętrza pojazdu. Zamarznięta szyba od środka powoduje uciążliwe problemy dla kierowcy, bo trudno ją oczyścić. Do tego zamarznięta szyba od środka w samochodzie dokucza najczęściej o poranku, kiedy to kierowca spieszy się do pracy. W naszym artykule…

Czytaj więcej

Oświetlenie wnętrza samochodu – czy są przepisy, które określają jakie światła trzeba montować wewnątrz pojazdu?

Z jakich elementów składa się typowe oświetlenie wewnętrzne samochodu? Czy oświetlenie wewnętrzne auta można modyfikować? Czy są przepisy, które zabraniają stosowania określonych elementów oświetlenia wnętrza kabiny samochodu? Oświetlenie wnętrza auta przez dziesiątki lat pełniło funkcję przede wszystkim użyteczną. Oświetlało ono przyrządy na desce rozdzielczej i w tunelu środkowym. Z czasem, niektóre marki zaczęły stosować podświetlenie…

Czytaj więcej

Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Hamulce piszczą po wymianie tarcz i klocków w Twoim samochodzie? Po wymianie tarcz i klocków słabo hamuje? Sprawdźmy, skąd biorą się takie problemy i co jest ich powodem. Wymiana tarcz hamulcowych i klocków hamulcowych to jedna z podstawowych czynności eksploatacyjnych, bardzo ważna dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Nie jest to czynność…

Czytaj więcej