Jak jeździć samochodem zimą, aby uniknąć wypadku?

jak-jezdzic-samochodem-zima-aby-uniknac-wypadku

Wilgotne i zimne nawierzchnie, które mogą zamienić się w lód. Śnieg i pośniegowe błoto. Możliwość wpadnięcia w poślizg. Szybko zapadający zmrok. Zimno w samochodzie. Zamarznięte szyby. To typowe zagrożenia, z jakim kierowca może spotkać się zimą. Jak bezpiecznie jeździć zimą? Jazda samochodem zimą wcale nie musi być powodem do strachu i narzekań.

Jazda samochodem zimą – po pierwsze, odpowiednio przygotuj pojazd

Bezpieczna jazda autem w zimie jest zależna od stanu technicznego Twojego samochodu, a także od stopnia jego przygotowania do sezonu zimowego.
O czym trzeba pamiętać, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego?

  •  O zamontowaniu w samochodzie dobrych wycieraczek przedniej szyby. Będą one często używane.
  • O wyposażeniu auta w opony zimowe albo całoroczne z homologacją zimową (mające na ściance bocznej symbol 3PMSF). Ważne jest nie tylko dostosowanie do sezonu, ale również wysokość bieżnika (minimum 3,5 mm).
  • O wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy (albo stopniowym dolewaniu zimowego płynu do spryskiwaczy do zbiorniczka).
  • O zastosowaniu deprasatora – specjalnego dodatku do oleju napędowego w samochodach z silnikami diesla. Zapobiega on zamarzaniu paliwa (jeśli w zbiorniku jest jeszcze paliwo zatankowane przed sezonem zimowym, potem stacje same dolewają deprasator do paliwa).
  • O kontroli zawieszenia auta przed zimą – uszkodzone zawieszenie będzie powodem szeregu problemów, tak samo, jak źle ustawiona geometria, powodująca ściąganie pojazdu.
  • O kontroli poprawności pracy układu hamulcowego.

Pamiętaj też o pracach, które musisz wykonywać samodzielnie. Przygotuj kilka prostych akcesoriów, które pozwolą Ci wyjechać ze śliskiego miejsca – np. odrobinę piasku w torbie, ukrytej w bagażniku.
Przed jazdą, najpierw oczyść szyby w samochodzie z lodu, następnie włącz silnik, uruchom ogrzewanie i natychmiast ruszaj. Nie rób tego tylko wtedy, gdy masz w aucie ogrzewanie postojowe, które może nagrzać wnętrze pojazdu przed rozpoczęciem jazdy.
Korzystaj z odmrażaczy do szyb, które pozwolą Ci łatwo usunąć lód i uwolnić zamarznięte wycieraczki.
Staraj się chronić auto przed zamarznięciem – stosuj pokrowce, osłony na szyby, parkuj pod dachem.
Pamiętaj o tym, aby chronić akumulator przed rozładowaniem na skutek działania zimnego powietrza (powoduje utratę właściwości elektrolitu). Staraj się doładować akumulator prostownikiem, jeśli jeździsz rzadko.

Przeczytaj również: Napęd na tył w trakcie zimy – jak jeździć bezpiecznie autem RWD?

 Jak jeździć zimą, żeby jeździć bezpiecznie?

Czasami jazda autem w zimie może być wyzwaniem nawet dla bardzo doświadczonego kierowcy, mającego nowoczesne, świetnie wyposażone auto, z nowymi oponami. Warto o tym pamiętać.
Jeśli prognozy pogody ostrzegają o marznących opadach, marznących mgłach, albo bardzo silnych opadach śniegu – jeśli możesz, po prostu zrezygnuj z jazdy.

Jak powinna wyglądać jazda samochodem w zimie? Oto najważniejsze rzeczy, o których musisz zawsze pamiętać:

  • Unikaj jazdy z nadmierną prędkością;
  • Unikaj wykonywania gwałtownych manewrów (jeśli to możliwe);
  • Hamuj znacznie wcześniej, niż w trakcie lata – zostaw sobie margines co najmniej 20 metrów więcej, niż podczas jazdy latem. Na skutek poślizgu droga hamowania może być znacznie dłuższa;
  • Zachowuj większy odstęp pomiędzy poprzedzającym Cię autem niż w trakcie lata – co najmniej o kilkanaście metrów;
  • Wchodź w zakręty z niewielką prędkością – w razie wpadnięcia w poślizg uda Ci się wyprowadzić z niego auto (albo zadziała system ESP);
  • Staraj się przewidywać, co robią inni kierowcy.
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – pamiętaj, że w trakcie zimy już po godzinie 16 – tej robi się ciemno.

Bezpieczna jazda samochodem zimą polega przede wszystkim na unikaniu gwałtownych hamowań, przyspieszeń i manewrów.

Boję się jeździć samochodem zimą!

Jazda zimą autem dla młodego kierowcy może być wyzwaniem. Dlatego staraj się podchodzić do niej w sposób jak najbardziej bezpieczny.
Zacznij pierwsze jazdy w trakcie słonecznych popołudni, kiedy lód na drogach jest rozpuszczony, a większe drogi posypane piaskiem i solą. Staraj się kilka razy przejechać po bocznych drogach, które są pokryte lodem. Sprawdzisz, czy Twoje auto wpada w poślizg i czy możesz je łatwo wyprowadzić (przy małej prędkości, na pustej drodze).

I pamiętaj o oponach, amortyzatorach oraz zabezpieczeniu pojazdu przed korozją

W trakcie zimy samochody są zagrożone przez korozję. Dlatego zawsze pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć je przed solą drogową. Profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne w Krakowie zlecisz w warsztacie Irmar. Jeśli chcesz zamontować w aucie nowe opony całoroczne albo zimowe – również odwiedź Irmar, bo to profesjonalna wulkanizacja w Krakowie! Nasi specjaliści sprawdzą też dla Ciebie zawieszenie i układ hamulcowy!

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...