Wiosenne porządki. Renowacja plastików w samochodzie

wiosenne-porzadki-renowacja-plastikow-w-samochodzie

We wnętrzu Twojego auta znajduje się całe mnóstwo plastików. Czasami pojawiają się ich uszkodzenia. Pęknięcia, otarcia, utrata koloru. Jak odnowić plastiki w aucie? Czy możliwa jest samodzielna regeneracja plastików w aucie?

Bez względu na to, czy masz auto starsze czy nowsze, tańsze lub droższe, w jego wnętrzu znajduje się mnóstwo tworzyw sztucznych. Znajdziesz je na desce rozdzielczej, w tunelu środkowym, w bagażniku, na boczkach drzwi, na wewnętrznej części słupków i progów auta.
Tworzywa różnią się jakością. I oczywiście materiałem, z jakiego je wykonano. W samochodach wyższych klas producenci stosują tworzywa sztuczne znacznie wyższej jakości. Przez to są one bardziej miękkie, mają znacznie ładniejszy kolor. Jednak są przez to również łatwiejsze do zarysowania.
O tym, jak odświeżyć plastiki w aucie kierowcy myślą najczęściej wtedy, gdy kupili używany samochód.

Przeczytaj również: Jak dobrze woskować samochód?

Odnowienie plastików w samochodzie – metoda najprostsza

Jeśli tworzywa we wnętrzu Twojego auta są tylko matowe, zastosuj najprostsze rozwiązanie. To odświeżanie plastików w aucie za pomocą standardowych środków kosmetycznych.

  • Przygotuj niewielką ilość letniej wody z dodatkiem odrobiny mydła w płynie albo płynu do mycia naczyń.
  • Czyść wszystkie tworzywa za pomocą wilgotnej ściereczki. W ten sposób usuniesz z nich kurz, brud, tłuszcz i bakterie.
  • Możesz użyć specjalnego środka TYLKO do czyszczenia tworzywa. Jednak powyższa metoda wystarczy.
  • Po wyschnięciu zastosuj standardowe kosmetyki do tworzyw. Na przykład mleczko nabłyszczające. Nałóż kosmetyk na tworzywa, a następnie wypoleruj je.
  • Pomogło? Super!

Renowacja plastików wewnątrz auta – w przypadku utraty koloru

Jeśli Twoje auto było często wystawiane na działanie silnego słońca, tworzywa w jego wnętrzu mogły wyblaknąć. Czym odnowić plastiki w aucie, żeby przywrócić im naturalny kolor?
W tym przypadku możesz zastosować specjalny środek do renowacji plastików w samochodzie. Dobre środki kosztują kilkadziesiąt złotych za opakowanie.

  • Zastosuj wszystkie metody z poprzedniego akapitu dotyczące czyszczenia tworzywa.
  • Po jego wyschnięciu zastosuj specjalny kosmetyk. Zajrzyj do instrukcji producenta. Czasami odnowienie plastików w aucie wymaga jedynie pokrycia ich za pomocą kosmetyku. Czasami należy polerować.
  • Po kilkunastu minutach powinien być widoczny efekt.

Jak odświeżyć plastiki w samochodzie? Malowanie

Kolejna metoda naprawy tworzyw w aucie, najczęściej stosowana do naprawy kierownicy i górnej części deski rozdzielczej, to malowanie.

  • Musisz dobrać odpowiedni środek, który będzie miał kolor identyczny z oryginalnym, zastosowanym na Twojej desce rozdzielczej.
  • Wcześniej musisz dokładnie wymyć tworzywo, odtłuścić je i wysuszyć.
  • Nową farbę nakłada się poprzez dotykanie specjalnym aplikatorem.
  • Środek schnie kilkanaście minut. Jednak zawsze daj mu więcej czasu.

Naprawa plastików w samochodzie

Jeśli plastiki w Twoim samochodzie cierpią na inne uszkodzenia, konieczna jest naprawa. Jakie metody się stosuje?

  • Środki do maskowania rys.
  • Polerowanie głębokich rys i stosowanie szpachli do tworzywa. Następnie trzeba ją spolerować, nałożyć jej fakturę identyczną z resztą deski rozdzielczej, a potem pomalować.
  • Spawanie tworzywa w przypadku pęknięć. Pęknięte elementy łączy się za pomocą metalowych spinaczy, wtapianych w tworzywo. Tworzywo można również spawać od środka. Renowacja plastików w aucie wykonana w ten sposób również wymaga szpachlowania, nadawania faktury i malowania.

Pamiętaj, że w sieci jest wiele filmów, które promują odświeżenie plastików w samochodzie za pomocą dziwnych i niebezpiecznych metod. Na przykład z zastosowaniem opalarki. Na filmie taka renowacja wygląda świetnie. Ale Ty możesz doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Autor filmu nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Ty tak. Stosuj sprawdzone metody. W razie uszkodzeń, których nie możesz usunąć samodzielnie, oddaj auto do specjalisty.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć lakier na zimę?

Najnowsze wpisy

Wiosenne porządki. Renowacja plastików w samochodzie

We wnętrzu Twojego auta znajduje się całe mnóstwo plastików. Czasami pojawiają się ich uszkodzenia. Pęknięcia, otarcia, utrata koloru. ...

Mycie podsufitki w samochodzie. Czym wyczyścić podsufitkę w samochodzie?

Wiosenne porządki we wnętrzu auta muszą obejmować również podsufitkę samochodu. Na niej również osadzają się zanieczyszczenia. Poza tym ...

Wiosenne porządki. Mycie kokpitu w samochodzie. Czyszczenie miejsca pracy kierowcy

Mycie kokpitu we współczesnym aucie to pewne wyzwanie. Nowoczesny kokpit składa się z wielu elementów, w tym bardzo ...