Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

czy-mozna-holowac-auto-na-drodze-szybkiego-ruchu

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie można holować samochód?

Awaria unieruchamiająca samochód albo kolizja – to może się przydarzyć każdemu. Także na drodze ekspresowej albo autostradzie. Nie każde auto jest „przyzwyczajone” do jazdy z dużą prędkością przez dłuższy czas, co może skończyć się awarią. Poza tym w trakcie jazdy z dużymi prędkościami o kolizję nietrudno.

Przeczytaj również: Co to jest sworzeń wahacza i gdzie się znajduje w aucie?

Holowanie na autostradzie – czy na autostradzie można holować samochód?

Czy można holować auto na autostradzie? Nie, zgodnie z polskim prawem holowanie auta na autostradzie jest zabronione.
W przypadku awarii na autostradzie należy zawsze wezwać lawetę.
Jak wezwać lawetę? Przede wszystkim należy skontaktować się z numerem, który widnieje na bilecie autostradowym albo w aplikacji, gdzie płaci się za autostradę. Jeśli doszło do wypadku albo kolizji należy wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112.
Autostrady to wszystkie drogi szybkiego ruchu z oznaczeniem A, np. A1 Gdańsk – Katowice.

Czy możliwe jest holowanie na autostradzie do pierwszego zjazdu? Nie. Prawo dokładnie mówi o tym, że należy wezwać lawetę. To ona holuje auto do pierwszego zjazdu albo do Miejsca Obsługi Podróżnych.

Holowanie na drodze ekspresowej – czy można holować pojazd na drodze ekspresowej?

Zgodnie z polskim prawem, holowanie auta na drodze ekspresowej jest dozwolone.
Drogi ekspresowe to wszystkie drogi z oznaczeniem S.
Prędkość holowania na drodze ekspresowej nie może być wyższa niż 60 km/h.
Holowanie pojazdu na drodze ekspresowej może być realizowane za pomocą standardowych metod, tzn. sztywnego holu albo linki.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości, jeździe prawym pasem, oznaczeniu auta holowanego za pomocą trójkąta ostrzegawczego (musi być umieszczony za tylną szybą albo na tylnej masce, po lewej stronie auta). Linka lub sztywny hol musi być odpowiednio oznaczona. Albo za pomocą biało –czerwonych pasów albo za pomocą żółtych lub czerwonych chorągiewek.
Auto holowane może mieć włączone światła pozycyjne, ale nie może mieć włączonych świateł awaryjnych.

Mandat za holowanie na drodze ekspresowej – za co można go dostać?

Musisz pamiętać o tym, że holować można auto, które ma sprawny układ kierowniczy. Jeśli samochód ma sprawne obydwa układy hamulcowe (standardowy i awaryjny) możesz go holować za pomocą linki. Jeśli samochód ma sprawny jeden układ hamulcowy albo obydwa są niesprawne, należy holować go za pomocą sztywnego holu.
Pamiętaj, że większość aut z automatyczną skrzynią biegów i z napędem elektrycznym nie powinna być holowana!

Przeczytaj również: Jak czyścić kokpit w samochodzie?

Najnowsze wpisy

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG ...