Jak odróżnić diesel od benzyny?

jak-odroznic-diesel-od-benzyny

Po naszych drogach poruszają się samochody z napędem benzynowym i napędem wysokoprężnym (diesle). Także auta z napędem hybrydowym (spalinowo-elektryczne) wykorzystują silniki diesla i benzynowe, które zużywają benzynę i olej napędowy. Jak rozpoznać diesel czy benzyna? Jak odróżnić diesla od benzyny?

Na początek zacznijmy od różnic w oznaczeniach samochodów. Jak odróżnić silnik diesla od benzyny i jak odróżnić samochód benzynowy od samochodu z silnikiem wysokoprężnym?

Jak odróżnić diesel od benzyny – zacznijmy od samochodu i silnika

Benzyna czy diesel – jak sprawdzić?

  • Spójrz na wewnętrzną część klapki paliwa – powinno tam znajdować się oznaczenie PB lub ON, które pozwoli Ci dowiedzieć się, czy Twoje auto potrzebuje benzyny czy oleju napędowego.
  • Po przekręceniu kluczyka w diesli na desce rozdzielczej wyświetla się symbol żółtej albo pomarańczowej spiralki. To symbol świec żarowych. Standardowo powinno się odczekać aż spiralki znikną i dopiero uruchomić silnik. Świece muszą podgrzać komory spalania. Od razu wiesz, że masz diesla.
  • Na tylnej klapie niemal zawsze znajdują się oznaczenia wersji silnika. W przypadku diesli niemal zawsze zawierają one literę D – przykładowo TD, DI, TDI, CDI, D4D.

Przeczytaj również: Dławienie silnika, benzynowego i diesla. Co może być przyczyną?

Benzyna a diesel – różnice w działaniu silników

Różnica między diesel a benzyna jest spora. Obydwa rodzaje silników działają zupełnie inaczej.

  • Jak rozpoznać diesla od benzyny? W silniku diesla (silniku o zapłonie samoczynnym) do komór spalania trafia powietrze, skompresowane przez turbosprężarkę (rzadziej kompresor, w niektórych silnikach, np. DI, SDI nieskompresowane). Do powietrza wtryskiwane jest paliwo pod bardzo wysokim ciśnieniem, sprężone przez pompę wtryskową i dawkowane przez wtryskiwacze wtrysku bezpośredniego. W starszych samochodach stosowano pompowtryskiwacze a także pompy rotacyjne.
    Od wielu lat stosuje się układ wspomagania rozruchu, w którym świece żarowe podgrzewają komory spalania. Skompresowane paliwo po zetknięciu z powietrzem zapala się bez konieczności podawania iskry.
    Diesel co to za paliwo? Diesel to olej napędowy.
  • Jak odróżnić benzynę od diesla? W silniku benzynowym do komór spalania trafia powietrze, które może być skompresowane (w silnikach turbodoładowanych, z kompresorem itd.) lub nie. Do powietrza wtryskiwane jest paliwo. Stosuje się wtrysk paliwa do kolektora (pośredni, wielopunktowy, wcześniej jednopunktowy) lub wtrysk bezpośredni, jak w dieslach. Aby mieszanka paliwowo-powietrzna mogła ulec zapaleniu, niezbędna jest iskra. Za jej powstanie odpowiada układ zapłonowy. Elementem wykonawczym są świece zapłonowe, zanurzone w komorach spalania, na których elektrodach w odpowiednim momencie przeskakuje iskra.

Diesel a benzyna – różnice na stacjach benzynowych

Jaka jest różnica między benzyną a dieslem na stacjach benzynowych? Stosuje się specjalne oznaczenia dystrybutorów i końcówek wlewu. Musisz zwracać na to szczególną uwagę. Pamiętaj, że wlanie nieodpowiedniego paliwa do baku może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, których usunięcie będzie kosztować wiele tysięcy złotych.

Dystrybutory i końcówki z benzyną oznaczone są następującymi symbolami: PB, PB95, PB98, E5, E10, E85.

Dystrybutory i końcówki z olejem napędowym oznaczone są następującymi symbolami: ON, B7, B10, XTL.

Pamiętaj, że na stacjach benzynowych znajdziesz też oznaczenia dystrybutorów z gazem LPG i płynem AdBlue.

Przeczytaj również: Wypalone zawory i gniazda zaworowe – jak rozpoznać?

Najnowsze wpisy

Jakie dokumenty są obowiązkowe w samochodzie?

Czy prawo określa obowiązkowe dokumenty w aucie? Jakie obowiązkowe dokumenty podczas kontroli drogowej musi okazać kierowca? Bez jakich ...

Światła przeciwmgielne – czym są i kiedy można ich używać?

Światła przeciwmgielne - kiedy można z nich korzystać? Jak włączyć światła przeciwmgłowe przednie? Czy światła przeciwmgielne tylne są ...

Jak urządzić warsztat samochodowy?

Chcesz otworzyć warsztat samochodowy? Nie wiesz, jak go wyposażyć? Zastanawiasz się, jak urządzić warsztat samochodowy, żeby było to ...