Samochód kontra powódź – czy auto po zalaniu da się naprawić?

Czy możliwa jest naprawa aut po powodzi? Czy możliwa jest naprawa auta po zalaniu? Czy samochód po powodzi trzeba oddać na złom?
Samochód po powodzi powinien trafić na złom, takie jest zdanie specjalistów. Jednak prawdziwe życie wygląda zupełnie inaczej. Co ma zrobić człowiek, który stracił dom, jego wyposażenie, a jego samochód został zalany w powodzi? Czy ma pozbyć się wszystkiego? Nie.
Jeśli auto miało opłacone ubezpieczenie AC, oddanie go na złom może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli oczywiście odszkodowanie z AC będzie zadowalające.
Ale co zrobić, jeśli samochód nie miał opłaconego ubezpieczenia AC? Jedynym rozwiązaniem pozostaje naprawa auta po powodzi.
Samochód po powodzi kontra samochód po zalaniu
Na początek musimy wyjaśnić, czym różni się uszkodzenie auta w powodzi od zalania auta.
W trakcie powodzi poziom wody podnosi się i samochód jest zalewany wodą od dołu. W niektórych przypadkach woda może sięgnąć do połowy wysokości kół w innych aż po dach auta. Im wyższy poziom wody, tym większe uszkodzenia auta.
W trakcie powodzi samochód może również zostać porwany przez nurt rzeki. W takim przypadku do uszkodzeń spowodowanych przez zalanie dochodzą jeszcze uszkodzenia mechaniczne, spowodowane przez uderzenia. Takie auto zazwyczaj nie nadaje się już do naprawy.
Czym różni się zalanie? Kiedy dochodzi do zalania samochodu? Zalanie samochodu ma najczęściej miejsce wtedy, gdy kierowca był nieostrożny i nie zamknął szyberdachu lub okien auta. Powodem zalania mogą być też uszkodzone uszczelki szyberdachu. Na skutek silnych opadów deszczu do wnętrza samochodu zaczyna wlewać się woda.
Naprawa samochodu po zalaniu
Czy można naprawić samochód po zalaniu? Naprawa w tym przypadku jest prostsza niż naprawa samochodu po powodzi.
Wszystko zależy od tego, ile wody wlało się do wnętrza kabiny pojazdu. Od tego będą zależeć koszty.
Co ważne, woda deszczowa jest czysta w porównaniu do wody po powodzi. Zatem woda deszczowa nie wyrządzi takich szkód.
Co powinno się zrobić w aucie po zalaniu?
- Dokładnie wysuszyć jego wnętrze. Latem jest to prostsze. W trakcie zimnych miesięcy niezbędne jest stosowanie specjalnych nagrzewnic.
- Oczywiście, usunąć przyczynę zalania, jeśli taka była – np. nieszczelny szyberdach czy niezamykające się okna.
- Wymontować wszystkie fotele i całą tapicerkę z wnętrza samochodu. Wyprać ją. Tapicerkę i gąbki wysuszyć.
- Rozebrać boczki drzwi, tunel środkowy i całą deskę rozdzielczą. Trzeba dostać się do wszystkich elementów, które zostały zalane wodą. Zatem zakres prac zależy od poziomu zalania auta.
- Wyczyścić wszystkie części mechaniczne, które miały kontakt z wodą, Wysuszyć je, wyczyścić, złącza elektryczne wyczyścić preparatem typu contact cleaner.
- Wyczyścić wszystkie złącza elektryczne i elektroniczne. Zabezpieczyć je preparatem contant cleaner.
- Sprawdzić stan komputera SRS, poduszek powietrznych, pirotechnicznych napinaczy. Jeśli miały kontakt z wodą, należy przeprowadzić regenerację poduszek i napinaczy pasów bezpieczeństwa.
- Powinno się również zabezpieczyć części metalowe, np. podłogę auta, przed korozją.
Naprawa samochodu po zalaniu jest pracochłonna, jednak można przywrócić auto do stanu początkowego. O wiele gorzej jest w przypadku samochodów po powodzi.
Auto po powodzi – naprawa samochodu
Naprawa auta po powodzi to czynność skomplikowana i bardzo pracochłonna.
Warto pamiętać, że naprawa elektrycznego auta po powodzi jest niemożliwa. Tak samo nie naprawia się samochodów hybrydowych PHEV (hybryd z baterią litowo-jonową, które mogą korzystać z napędu w 100 proc. elektrycznego). Takie auta muszą trafić na złom, albowiem istnieje zagrożenie, że w samochodzie może dochodzić do ciągłych, poważnych awarii elektryki (także tej pod wysokim napięciem 600V) i elektroniki, może też dojść do eksplozji baterii trakcyjnej, litowo-jonowej.
W przypadku samochodów spalinowych nie wolno uruchamiać silnika, dopóki nie istnieje pewność, że w układzie dolotowym nie znajduje się woda, ani zanieczyszczenia.
Woda po powodzi niesie ze sobą mnóstwo zanieczyszczeń. Większość z nich jest powodem korozji części metalowych, podzespołów elektrycznych i elektronicznych. Ponadto woda niesie ze sobą bakterie i inne brudy, co sprawia, że całe materiałowe wnętrze auta, jeśli dostała się do niego woda, musi zostać wymienione na nowe. Dotyczy to nie tylko samej tapicerki, ale też wykładziny podłogowej, boczków drzwi i gąbek foteli oraz kanapy.
Przykładowy plan naprawy auta po powodzi wygląda następująco:
- Samochód musi zostać dokładnie wyczyszczony z zewnątrz i w środku. Trzeba też dokładnie wyczyścić komorę silnika. Trzeba usunąć wszystkie zanieczyszczenia, w tym zaschnięte błoto.
- Auto musi wyschnąć – na zewnątrz i w środku. Można ten proces przyspieszyć, stosując urządzenie grzewcze wewnątrz auta.
- Naprawa auta po powodzi wymaga usunięcia całej tapicerki wewnątrz auta, jeśli ta miała styczność z wodą. Trzeba wymienić na nowe wykładziny podłogowe, boczki drzwi, tapicerkę foteli i kanapy, a także gąbki. Można zmniejszyć koszty, kupując używane części z demontażu, np. kompletne fotele albo samą oryginalną tapicerkę. Wykładziny podłogowe do auta można kupić na metry.
- Trzeba rozebrać całe wnętrze samochodu do najdrobniejszych części – do takiego poziomu, dokąd sięgała woda. Wszystkie kostki elektryczne, części mechanicznie, elektryczne i elektroniczne muszą zostać oczyszczone, zabezpieczone przed korozją i nasmarowane od nowa. W przypadku uszkodzenia trzeba je wymienić na nowe lub używane.
- Powierzchnie blacharskie muszą zostać zabezpieczone przed korozją.
Następnie mechanik musi dokładnie oczyścić komorę silnika samochodu z zanieczyszczeń, naniesionych przez wodę. - W tym przypadku mechanik musi przede wszystkim sprawdzić układ dolotowy, aby mieć pewność, że woda nie została zassana przez silnik. Musi wymienić filtr powietrza. Jeśli woda została zassana przez silnik, istnieje niebezpieczeństwo jego zatarcia. Mechanik musi sprawdzić wszystkie części osprzętu silnika, czy nie dostała się do nich woda. Jeśli pasek wieloklinowy albo pasek rozrządu miały styczność z brudną wodą, powinno się je wymienić, wraz z elementami towarzyszącymi.
- Niezbędne jest czyszczenie wszystkich podzespołów elektrycznych (np. alternatora), złączy elektrycznych, czujników, reflektorów, elementów bezpieczeństwa (głowic radarowych itd.), i wymiana akumulatora samochodowego na nowy.
- Mechanik musi też zabezpieczyć powierzchnie metalowe przed korozją, oczyścić oczka przewodów masowych, a także sprawdzić, czy wilgoć nie dostała się do wnętrza sterownika silnika i sterownika systemów bezpieczeństwa aktywnego.
Naprawa auta po powodzi nie może pominąć też podwozia samochodu. To one jest później narażone na postępującą korozję.
- Podstawa to dokładne czyszczenie podwozia. Trzeba zastosować wszystkie możliwe metody, z profesjonalnym piaskowaniem płyty podłogowej/ramy, elementów nośnych, części układu wydechowego. Powinno się też dokładnie oczyścić felgi, a także sprawdzić stan osłon gumowych przegubów. Jeśli woda dostała się do wnętrza przegubów, trzeba je wymienić na nowe.
- Powierzchnie metalowe trzeba zabezpieczyć przed korozją. Dotyczy to wszystkich szczelin, progów, zagięć. Wszędzie tam, gdzie dostała się woda, może pojawić się korozja.
Naprawa samochodu po powodzi jest możliwa. Nie można powiedzieć, że jest to proste zadanie. Wszystko zależy od tego, jak mocno auto zostało zalane (do jakiej wysokości). Zakres prac musi zostać dobrany do wielkości uszkodzeń. Jeśli Twoje auto zostało zalane albo uczestniczyło w powodzi, musisz przede wszystkim znaleźć dobry warsztat samochodowy, który wykona wszystkie prace we właściwy sposób.
W Irmar naprawiamy elektronikę samochodową, elektrykę samochodową, naprawiamy części mechaniczne i zabezpieczamy przed korozją. Dlatego jesteśmy najlepszym miejscem w Krakowie do naprawy auta po powodzi i zalaniu.