Awaria na trasie – zachowaj spokój

Awaria auta na autostradzie, awaria na drodze ekspresowej, awaria samochodu na drodze poza miastem – to są zdarzenia, które mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Awaria może pojawić się w każdym samochodzie: spalinowym i elektrycznym, starym i młodym, tanim i aucie premium. Kierowca musi wiedzieć, jak się zachować, gdy przydarzy się awaria na drodze.
Pamiętaj, aby zawsze w samochodzie wozić ze sobą składany trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. Jeżeli masz miejsce, woź ze sobą koło zapasowe, podnośnik i klucz do odkręcenia koła. Awaria ogumienia to jeden z najczęstszych problemów, jaki pojawia się podczas jazdy samochodem.
Kiedy kupujesz nowe ubezpieczenie OC / AC, zwróć uwagę na opcję darmowego holowania po awarii, a czasami także darmowej naprawy ogumienia lub innych. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie dodatki za darmo, inne wymagają dopłaty. W wielu przypadkach możesz liczyć na darmowe holowanie do 200, a czasami do 500 kilometrów. To świetne wsparcie w razie awarii z dala od domu. Poza tym awaria auta na drodze nie oznacza, że pojazd musi być odholowany do domu. Laweta może Cię zawieźć do wybranego warsztatu. Po naprawie możesz ruszyć dalej. Niekiedy auto zostaje unieruchomione przez jeden podzespół, którego wymiana jest prosta. Na przykład czujnik położenia wału korbowego albo cewki zapłonowe.
Awaria na autostradzie – co robić?
Co zrobić, gdy auto zepsuje się na autostradzie? Nawet gdy dojdzie do poważnej awarii, samochód nigdy nie zatrzyma się w miejscu. Nawet, gdy zgaśnie silnik, zawsze masz możliwość toczenia się jeszcze przez co najmniej kilkaset metrów. Zjedź na pas awaryjny, po prawej stronie autostrady i zatrzymaj się.
Zepsute auto na autostradzie może zostać uderzone przez inny samochód, dlatego koniecznie stań jak najbliżej metalowej bariery. Co dalej? Nakaż wyjść wszystkim pasażerom z auta i przejść za metalową barierę. To dla ich bezpieczeństwa. Zabierz z samochodu psa i koniecznie uwiąż go na smyczy. Kot musi znajdować się w zamkniętym transporterze.
Włącz światła awaryjne w samochodzie. Minimum 100 metrów przed autem (lepiej 200 metrów lub dalej) ustaw rozłożony trójkąt ostrzegawczy. Załóż kamizelkę odblaskową.
Przeczytaj również: Jak jeździć dieslem aby uniknąć awarii?
Awaria na autostradzie – jak się zachować i gdzie dzwonić po pomoc?
Jeśli chcesz zmienić koło, na polskiej autostradzie możesz to zrobić. Na niemieckiej i na niektórych europejskich jest to już zabronione. Raczej nie naprawiaj samochodu przy autostradzie.
Zepsuty samochód na autostradzie powinien zostać zabrany przez lawetę. Auta nie wolno holować na autostradach, ale wolno na drogach szybkiego ruchu.
Gdzie zadzwonić po pomoc? Zarządca autostrady udostępnia specjalne budki a także numery telefonów dla kierowców, których auta uległy awarii. Musisz zadzwonić po lawetę, która obsługuje daną autostradę. Aby zmniejszyć koszty każ zawieźć auto do pobliskiego warsztatu. Albo na parking, jeśli np. wiesz co się zepsuło i jesteś to w stanie wymienić (np. wspomnianą wcześniej cewkę zapłonową, co nie jest trudne).
Awaria samochodu na drodze – co robić?
W przypadku awarii samochodu na drodze krajowej lub gminnej, poza miastem, staraj się zaparkować tak, aby nie utrudniać ruchu. Jeśli to możliwe, dotocz się do parkingu, bocznej drogi, parkingu przed sklepem albo przy stacji benzynowej. Jeśli auto stoi na parkingu, nie musisz go specjalnie oznaczać. Jeśli zepsute auto stoi na poboczu drogi albo w pasie ruchu, koniecznie włącz światła awaryjne, w odległości minimum 100 metrów od auta umieść rozłożony trójkąt ostrzegawczy. Jeśli jest ciemno, załóż kamizelkę odblaskową.
Przeczytaj również: Zbyt wysoka temperatura pracy silnika podczas jazdy
Awaria na drodze – gdzie dzwonić?
Możesz zadzwonić po pomoc drogową, która odholuje Twoje auto pod dom albo do warsztatu.
Jest wiele serwisów, dzięki którym możesz znaleźć oferty pomocy drogowej w danej okolicy. Wystarczy Ci do tego smartfon z internetem. Pamiętaj, że różnice w cenach mogą sięgać kilkuset złotych, dlatego warto szukać atrakcyjnej oferty.
Pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twoje OC nie zawiera darmowego holowania w razie awarii.
Możesz też zadzwonić po znajomego, który będzie Cię holować.
Działają też mobilne warsztaty, w tym mobilna wulkanizacja.
Jednak najbezpieczniejszy sposób transportowania zepsutego auta to transport na lawecie.