O ile wzrasta spalanie paliwa w zimie?
Czy zimą samochód więcej pali? Skąd bierze się większe spalanie w zimie? Czy to tylko wina zimnego powietrza czy też zużycie paliwa zimą rośnie z innych powodów?
H2 O ile wzrasta spalanie w zimie?
Można przyjąć, że standardowo od 10 do 20 procent w stosunku do ciepłych miesięcy.
Dodatkowo trzeba zawsze liczyć się z tym, że jazda na krótkich trasach powoduje znaczący wzrost zużycia paliwa w trakcie zimy. Pamiętaj, że silnik spalinowy (benzynowy i diesel) zużywa najmniej paliwa, gdy osiągnie temperaturę roboczą. W trakcie ciepłych miesięcy silnik potrzebuje na to kilka minut jazdy. W trakcie zimy dwu albo trzykrotnie więcej.
Czy zimą diesel pali więcej? Tak, diesel i benzyniak w trakcie zimy palą więcej.
Zużycie paliwa zimą wzrosło gwałtownie – to może być awaria!
Jeśli spalanie w Twoim samochodzie wzrosło gwałtownie, pamiętaj, że może to być spowodowane awarią auta. Powodem mogą być uszkodzone czujniki, odpowiedzialne za dobór mieszanki paliwowo-powietrznej, sonda lambda albo uszkodzone wtryskiwacze (tzw. lejące wtryski).
Przeczytaj również: Jak przygotować samochód na zimę?
Większe spalanie w zimie – diesel i benzyna. Co jest powodem?
Większe spalanie zimą jest powodowane przez szereg czynników. Oto one.
- Niska temperatura powietrza sprawia, że jednostka napędowa potrzebuje znacznie więcej czasu na osiągnięcie temperatury roboczej. Przez to zużywa więcej paliwa przez dłuższy dystans. Można przyspieszyć jej rozgrzewanie, uruchamiając ogrzewanie kabiny na pełną moc.
- W trakcie zimowych miesięcy wzrasta tarcie we wnętrzu silnika i skrzyni biegów. Dzieje się tak dlatego, że olej silnikowy i olej przekładniowy wymagają znacznie dłuższego czasu do rozgrzania. Wystawione na działanie zimna są gęste i powodują szereg oporów.
- Paliwa zimowe mogą oferować mniej energii niż paliwa letnie.
- Auto może mieć pewne problemy techniczne, np. pojazd z silnikiem benzynowym może cierpieć na awarie układu zapłonowego, a pojazd z silnikiem diesla na awarie układu wspomagania rozruchu ze świecami żarowymi.
- Alternator jest bardziej obciążony, bo kierowca i pasażerowie korzystają z większej ilości odbiorników prądu, a do tego akumulator w samochodzie jest bardziej podatny na rozładowanie.
Chcesz zmniejszyć spalanie w trakcie zimy?
Dbaj o sprawność techniczną silnika. Odwiedź nasz warsztat, sprawdzimy, czy wszystko jest w porządku. W dieslach w trakcie zimy ogromny wpływ na spalanie mają sprawne świece żarowe.
Unikaj jazdy na krótkich trasach z częstym zatrzymywaniem się i wyłączaniem silnika. Wyłącz tryb start-stop w swoim aucie. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach. Jedź płynnie, unikaj gwałtownego przyspieszania i częstego hamowania.
Przeczytaj również: Co się dzieje z zimówkami w trakcie lata?