Jak prawidłowo skrobać szybę, która zamarzła?
Jak skrobać szyby w aucie? Porysowana szyba od skrobaczki to niestety, dość częsty problem. W naszym artykule doradzimy, czym skrobać szyby w samochodzie i jak skrobać szyby w samochodzie, żeby nie spowodować uszkodzeń.
Na początek Cię zaskoczymy. Otóż najlepiej… nie skrobać. Bo jak już wspominaliśmy wcześniej, porysowane szyby od skrobaczki to coraz częstsze zjawisko. Co prawda, w niektórych specjalistycznych firmach można zregenerować szybę za pomocą polerowania tlenkiem ceru. Jednak nie zawsze to się udaje.
A jeśli mocno porysujesz szybę, to nie uda się jej zregenerować. Tymczasem będziesz musiał/a męczyć się z coraz gorszą widocznością. Wymiana szyby w niektórych autach będzie bardzo droga – w przypadku starszego samochodu, za wymianę szyby zapłacisz kilkaset złotych. W przypadku nowszego – nawet kilkanaście tysięcy.
Czy skrobanie szyb w samochodzie jest potrzebne?
Skrobanie szyb w aucie może być w ogóle niepotrzebne. Skrobanie niszczy szyby.
Lepiej:
- Jeśli szyby zamarzły w samochodzie, użyj odmrażacza do szyb. Spryskaj nim szyby i poczekaj, aż cały lód się roztopi. Potem powtórz. I to wszystko, bez skrobania. Dobry odmrażacz do szyb zabezpiecza szyby przed ponownym zamarznięciem co najmniej przez kilka dni.
- Odmrażacz do szyb pozwoli Ci też uwolnić wycieraczki.
- Chroń szyby przed zamarznięciem – przede wszystkim przednią, bo to ona zamarza najczęściej. Połóż na niej osłonę termiczną. Kupisz ją za kilkanaście złotych.
- Zastosuj pokrowiec na wszystkie szyby albo na cały samochód. Więcej nie będziesz mieć problemu z jakimkolwiek skrobaniem.
Przeczytaj również: Jak ochronić karoserię w trakcie zimy?
Jak skrobać szyby w aucie zgodnie z prawem?
Przede wszystkim nie rób podstawowego błędu, czyli nie włączaj silnika i ogrzewania. Wyczyść szybę dokładnie, potem uruchom silnik, ogrzewanie i jedź.
Jak skrobać szyby, żeby nie porysować?
Najgorszym narzędziem do skrobania, które często rysuje szyby, są skrobaczki z tworzywa sztucznego. W ich przypadku uszkodzenia pojawiają się wyjątkowo często.
Najlepsze są skrobaczki z metalowym elementem do skrobania, który nie jest ostry.
Jak skrobać szyby w aucie?
- Staraj się ułożyć ostrze skrobaczki pod takim samym kątem, pod jakim znajduje się szyba.
- Nie używaj nadmiernej siły.
- Najpierw uwolnij delikatnie wycieraczki.
- Usuń dokładnie cały śnieg za pomocą szczotki. Potem przystąp do usuwania lodu.
- Pamiętaj o tym, aby usunąć cały lód z szyby, bo nawet niewielkie grudki mogą bezpowrotnie zniszczyć pióra wycieraczek w Twoim samochodzie.
Nie stosuj wynalazków, typu podgrzewane skrobaczki elektryczne. Szok termiczny może doprowadzić do pęknięcia szyby.
Przeczytaj również: Jak jeździć w trakcie zimy, aby uniknąć wypadku?