Jak ochronić szybę samochodu przed zamarznięciem?

pol_il_Przeciwsloneczna-i-przeciwszronowa-oslona-na-przednie-szyby-samochodu-SUMMER-PLUS-MAXI-VAN-36313

Zamarznięta szyba to problem, z którym jako kierowcy często spotykamy się w trakcie zimy, a często także w trakcie późnej jesieni. Zamiast skrobać szybę i narażać ją na uszkodzenie, można zastosować skuteczne zabezpieczenie szyby przed mrozem. Proste i niedrogie.

Dlaczego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć szybę samochodu przed mrozem?

Zabezpieczenie szyb samochodowych przed mrozem pozwala uniknąć czterech podstawowych problemów.

  • Utraty czasu, bo dokładne skrobanie szyb albo używanie środka do rozmrażania lodu wymaga sporo czasu. Zazwyczaj rano, kiedy spieszymy się do pracy, tego czasu nie mamy.
  • Konieczności skrobania szyby za pomocą skrobaczki. To jeden z najczęstszych powodów rysowania szyb.
  • Niszczenia silnika i otrzymania mandatu. Pomimo dziesiątek artykułów w mediach i mnóstwa ostrzeżeń, nadal wielu kierowców rozgrzewa zamarzniętą szybę od środka. Uruchamiają oni silnik, włączają ogrzewanie, kierują nadmuch na przednią szybę i czekają, aż ta ulegnie podgrzaniu. Takie działanie prowadzi do przyspieszonego zużycia silnika, a w mieście także do otrzymania mandatu od Policji.
  • Uszkodzenia wycieraczek. Zazwyczaj wtedy, gdy zamarznie szyba, dochodzi również do przymarznięta wycieraczek. A to najczęściej prowadzi do bezpowrotnego uszkodzenia ich piór.

Przeczytaj również: Zimowa pułapka na wycieraczki

Jak zabezpieczyć szyby w aucie przed zamarzaniem?

Ochrona szyby samochodowej przed mrozem jest prosta. Wystarczy zastosować następujące metody:

  • Na przedniej szybie zamontować osłonę termiczną. Taką osłonę można zakupić za kilkanaście złotych. Przydaje się też latem, do ochrony przed upałem. Należy unieść wycieraczki, następnie zastosować osłonę, zamocować ją za pomocą specjalnych gumek i końcówek (można je przycisnąć drzwiami) i docisnąć wycieraczkami. To bardzo skuteczne.
  • Zakupić pokrowiec na szyby samochodu. W tym przypadku chroni on nie tylko przednią, ale wszystkie szyby w aucie. Taki pokrowiec latwo się zakłada. Trzeba go odpowiednio zamocować za pomocą gumek. Bardzo ważne jest również to, aby wybrać odpowiedni rozmiar i kształt pokrowca – inny będzie dla auta typu sedan, inny dla kombi.
  • Zakupić pokrowiec na całe auto. Taki pokrowiec skutecznie chroni nie tylko szyby, ale cale auto przed mrozem, szadzią, kurzem i brudem. Trzeba również dobrać odpowiedni rozmiar, a także zwrócić uwagę na to, aby pokrowiec był wykonany z mocnej i oddychającej tkaniny. Tanie pokrowce z dalekiego wschodu przypominają wyglądem folię i robią więcej szkody niż pożytku. Dobry pokrowiec z polskiej firmy można kupić już za ok. 120 – 150 zł, w zależności od wielkości auta. Taki pokrowiec można stosować przez cały rok.
  • Z braku innych dostępnych rozwiązań, można przednią szybę przykryć odpowiednio dociętą tekturą.
  • Użycie odmrażacza do szyb powinno również stworzyć na szybie warstwę ochronną. Przynajmniej przez kilka dni szyby nie powinny zamarzać.
  • Jeśli dysponujesz własną działką, możesz też zbudować wiatę dla auta. To również rozwiązanie, które docenisz przez cały rok. Bo będzie ono chronić auto przed zamarzaniem, deszczem, gradem, kurzem i ptasimi odchodami.

Ochrona szyb przed mrozem w samochodzie jest naprawdę łatwa i zdecydowanie, warto wybrać swój sposób z naszej listy. Zadbaj też o to, aby zimowe warunki nie zniszczyły karoserii w Twoim aucie!

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...