Mycie auta w gorące dni – czy można myć samochód w upały?

1015271433

Mycie auta w upale nie jest dobrym rozwiązaniem. Współczesne samochody mają bardzo delikatne powłoki lakiernicze. Mycie samochodu w upał może doprowadzić do uszkodzeń.

W trakcie gorącego auta samochód narażony jest na szereg uszkodzeń. Warto pamiętać o tym, że gorące promienie słoneczne mają wiele niepożądanych skutków. Jakich?

  • Nagrzewają delikatny lakier samochodu. A ten jest bardzo cieniutki (np. 100 mikronów na dachu, a czasami tylko 70 mikronów na bocznych elementach nadwozia).
  • Powodują wysychanie elementów gumowych, np. wycieraczek, uszczelek, uszczelek dachu i opon, przyspieszając ich uszkodzenia.
  • Nagrzewają tworzywa we wnętrzu auta, mogąc je uszkodzić.
  • Promieniowanie ultrafioletowe powoduje utratę koloru przez tapicerkę.

Myjąc auto w trakcie gorącego dnia trzeba być przygotowanym na to, że woda będzie bardzo szybko wysychać. Przez to na lakierze i na szybach będzie pojawiać się całe mnóstwo plam.

Przeczytaj również: Czyste wnętrze auta – co warto wiedzieć?

Czy można myć samochód w upały?

To zależy od sytuacji i od miejsca.
Mycie auta w upale jest możliwe, jeśli pojazd nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słońca. Jeśli auto stoi w cieniu i jego nadwozie ostygło – można je umyć. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie stosować bardzo zimnej wody. Nie można doprowadzać do szoku termicznego. Może on być powodem łuszczenia się lakieru bezbarwnego, tzw. clear (zewnętrznej warstwy powłoki lakierniczej).
Trzeba pamiętać o tym, aby w trakcie upału nie nakładać na auto wosku ani ceramiki.

Mycie auta w upale wiąże się też ze wspomnianą wcześniej niegodnością, czyli przyspieszonym wysychaniem wody na szybach i nadwoziu i pojawianiu się plam. Trzeba jak najszybciej usuwać wodę za pomocą chłonnych ręczników, albo ściągaczek do wody.

Przeczytaj również: Typowe błędy podczas mycia samochodu

Jak umyć auto w trakcie upału?

Należy:

  • Ustawić samochód w cieniu, na minimum 2 godziny, aby lakier ostygł.
  • Bezwzględnie należy stosować mycie wstępne, aby usunąć typowe dla gorących dni problemy, jak zaschnięte ptasie odchody, kurz itd.
  • Podczas mycia auta należy stosować metodę na dwa wiadra, aby uniknąć rysowania lakieru drobinkami kurzu i piasku. Jak to robić? W jednym wiadrze musi znajdować się woda z szamponem, a w drugim czysta woda. Gąbkę należy jak najczęściej płukać we wiadrze z czystą wodą, aby usunąć z niej drobinki piasku.
  • Nadwozie należy szybko osuszyć, aby nie doprowadzić do powstania plam.

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...