Jak zadbać o czarny samochód? Jak myć i pielęgnować czarny lakier?

StLS00MjA2NTgtYm13LmpwZw==

Wiele eleganckich limuzyn i SUV wyższych klas ma nadwozie pokryte czarnym lakierem. W większości przypadków jest to metalik, a zatem czerń, która dodatkowo mieni się w promieniach słońca. Jak myć czarne auto? Jak dbać o czarny lakier samochodowy i jak zamaskować albo usunąć rysy na czarnym lakierze?

W obecnych czasach producenci samochodów stosują setki kolorów, którymi upiększają sprzedawane auta. Jednak trzeba to przyznać z ręką na sercu. Klasyczny czarny kolor jest zawsze w modzie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie będzie pielęgnowany we właściwy sposób, lakier straci blask i głębię. Jeśli lakier nie będzie chroniony przed uszkodzeniami, pojawią się na nim również rysy i odpryski.

Jak umyć czarny samochód bez zacieków?

Posiadacze aut z czarnym lakierem zastanawiają się, jak umyć auto, aby nie było na nim widocznych zacieków. Na czarnym lakierze są widoczne plamy i inne tego typu problemy. Jak tego uniknąć?
Zacieki i plamy na lakierze powstają na skutek trzech rzeczy.

  • Po pierwsze, na aucie zostały niedomyte miejsca. Kierowca musi dokładnie myć całe nadwozie.
  • Po drugie, auto nie było myte w odpowiedniej kolejności. Należy zaczynać od dachu, potem przejść do maski i klapy. Następnie należy myć słupki i dopiero wtedy dolną część nadwozia.
  • Po trzecie, woda na aucie wyschła na skutek działania słońca. I w ten sposób powstały zacieki i plamy. Co trzeba zrobić? Po zakończonym myciu nie należy wystawiać auta na działanie silnego słońca. Można też po prostu usunąć krople wody za pomocą chłonnego ręcznika albo ściereczek z mikrofibry.

Przeczytaj również: Myjnia parowa, najlepsza dla auta i środowiska

H2 Jak myć czarny samochód?

W przypadku mycia auta przy własnym domu warto zastosować się do następującej sekwencji:

  • Mycie wstępne, z zastosowaniem wody, albo piany aktywnej dla usunięcia błota, kurzi i mikrokamieni z całego nadwozia;
  • Mycie właściwe, z zastosowaniem miękkiej gąbki i szamponu. Warto stosować metodę na dwa wiadra. W jednym wiadrze zawsze znajduje się czysta woda do częstego płukania gąbki. Dzięki temu unika się sytuacji, w której drobiny piasku i kamienie mogą porysować lakier auta. Czym myć czarny samochód? Szamponem zwykłym albo szamponem z woskiem. Jeśli kierowca zastosuje szampon z woskiem, na tym można zaprzestać.
  • Osuszanie nadwozia.
  • Zastosowanie zwykłego wosku, kolorowego wosku w kolorze czarnym, odświeżającego lakier, albo specjalnego preparatu nabłyszczającego i zapewniającego głębię czarnego koloru.
  • Stopniowe nakładanie wybranego środka i polerowanie.
  • Zastosowanie środka wykończeniowego, zapewniającego błysk. Tzw. quick detailera. Stopniowe nakładanie i polerowanie nadwozia.

Jak dobrze umyć czarny samochód i sprawić, aby był niepowtarzalny? W tym celu można zastosować produkty wysokiej jakości: szampony z dużym dodatkiem wosku, woski dobrych marek, albo środki nabłyszczające wysokiej klasy, z dodatkiem krzemionki.

Jak myć czarne auto na myjni bezdotykowej? W tym przypadku również należy pamiętać o takiej samej kolejności, jak w przypadku mycia standardowego. Na sam koniec nadwozie warto osuszyć za pomocą chłonnego ręcznika – a tego na pewno nie będzie w myjni. Trzeba też pamiętać o tym, aby trzymać lancę myjki wysokociśnieniowej z dala od nadwozia pojazdu. To wszystko po to, aby nie uszkodzić trwale lakieru.

Jak umyć czarny samochód skutecznie i bez użycia chemii?

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z oferty myjni parowej. To urządzenie, które wykorzystuje jedynie suchą parę pod odpowiednim ciśnieniem. Nie potrzeba żadnych środków chemicznych, aby skutecznie i szybko oczyścić nadwozie.

Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej myjni parowej w Krakowie – zapraszamy do Irmar! Mycie czarnego samochodu w myjni parowej można potraktować jako wstęp do woskowania auta, albo położenia na nim ceramiki.

Jak odnowić czarny lakier w samochodzie?

Rysa na czarnym lakierze może być bardzo mocno widoczna. Jak ją usunąć? Dostępne są następujące rozwiązania:

  • Zamaskowanie rysy za pomocą kolorowego wosku (w kolorze czarnym). Uszkodzone miejsce należy pokryć woskiem i polerować. Dla lepszego efektu operację trzeba kilka razy powtórzyć.
  • Zamalowanie rysy za pomocą zestawu zaprawkowego w kolorze czarnym. Kolor trzeba dobrać po kodzie koloru, zapisanym w numerze VIN samochodu.
  • Zamalowanie rysy i jej okolic za pomocą lakieru kolorowego, a następnie lakieru bezbarwnego. W tym przypadku również trzeba dobrać lakier po numerze VIN auta, za pomocą kodu koloru.
  • Korekta czarnego lakieru z użyciem polerki i odpowiednio dobranej pasty polerskiej. Polerka czarnego lakieru, w przypadku małych rys, pozwoli je całkowicie usunąć. W przypadku głębszych rys można załagodzić ich krawędzie, aby dzięki temu były mniej widoczne.

W starszych samochodach polerka czarnego lakieru powinna objąć całe auto. Dzięki temu uda się przywrócić samochodowi pełen blask i głębię koloru. Po zakończonych pracach warto nałożyć na auto ceramikę, aby ochronić efekt pracy przy polerowaniu. Konserwacja czarnego lakieru samochodowego przy pomocy wosku także wystarczy, jednak trzeba pamiętać o regularnym nakładaniu go i stosowaniu szamponów, które są bezpieczne dla wosku.

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...