Jak przygotować samochód na zimę?
Temperatury odczuwalnie już spadły, drzewa zgubiły liście i na przestrzeni nadchodzących tygodni warunki na drogach będą się pogarszały. Zima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i dla samochodów. Oznacza to ciągły kontakt z wilgocią, solą drogową i brudem, który będzie zbierał się w błocie pośniegowym. Przed sezonem zimowym warto trochę zainwestować w samochód, aby nieco zniwelować niszczycielski wpływ zimowych warunków jego stan.
W jaki sposób zadbać o nadwozie przed zimą?
Kierowcy często nie przywiązują wystarczającej wagi do brudu, który kumuluje się na karoserii. Na dłuższą metę, widocznie uszkadza on lakier, sprawia że matowieje i traci swoje walory. Da się ten proces opóźnić, dbając o karoserię. Należy zacząć od jej dokładnego wymycia, najlepiej za pomocą myjni parowej, która gwarantuje bardzo wysoką skuteczność i jest mało inwazyjna dla lakieru. Kolejnym krokiem powinno być glinkowanie, czyli oczyszczenie karoserii za pomocą specjalnej glinki. Po tym można przejść do polerowania i nałożenia wosku. Dzięki niemu, brud nie będzie tak łatwo przywierał, co oznacza trwalszy efekt i łatwiejsze kolejne mycia.
Czy niewidzialna wycieraczka faktycznie działa?
Niewidzialna wycieraczka to praktyczne rozwiązanie, które robi różnicę zwłaszcza zimą. Tak zwana niewidzialna wycieraczka to nic innego jak specjalny środek, który ułatwia odprowadzanie wody z szyby. Jest to niezwykle praktyczne, kiedy jedziemy z pewną prędkością za samochodem, który przez cały czas ochlapuje naszą przednią szybą brudną wodą. Usunięcie tego brudu jest znacznie łatwiejsze dzięki niewidzialnej wycieraczce. Ponadto, przy prędkości 80 km/h w zasadzie prawie nie potrzeba wycieraczek. Dodatkowym atutem niewidzialnej wycieraczki jest to, że ułatwia ona mycie szyby, co szczególnie poprawia widoczność przy złej pogodzie.
Warto zainwestować w konserwację podwozia
Podwozie zimą dostaje szczególny wycisk. Sól, brud, uszkodzenia mechaniczne i ciągła wilgoć sprawiają, ze poszczególne elementy podwozia zaczyna toczyć rdza. Da się temu zapobiec, konserwując podwozie odpowiednimi środkami chemicznymi. Teoretycznie da się taki proces przeprowadzić samodzielnie, ale aby mieć gwarancję skuteczności, konieczne są specjalistyczne narzędzia, duża dokładność i odpowiednie warunki. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania fachowcom. W dłuższym terminie, konsekwentne dbanie o podwozie odwdzięczy się dłuższą żywotnością poszczególnych jego elementów, a co za tym idzie – rzadszymi wydatkami.