Czy warto wymieniać silnik w samochodzie na używany?
Do najpoważniejszych awarii samochodów z reguły należą wszelkie usterki silnika. Jednostki napędowe psują się z różnych powodów, nierzadko stawiając kierowcę przed dylematem: naprawiać, czy wymieniać na nowy? Oczywiście nowy tylko dla naszego pojazdu, bowiem w grę wchodzi jedynie montaż jednostki używanej. W większości przypadków taka inwestycja jest o wiele tańsza, aniżeli remont silnika. Wymiana jednostki napędowej na używaną nie wymaga zgłaszania tego faktu do wydziału komunikacji, czy wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego auta. O ile nowy-stary silnik ma taką samą moc i pojemność (kierowcy często decydują się na montaż mocniejszej jednostki, jednak nie zawsze będzie ona pasować do samochodu).
Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo ofert związanych ze sprzedażą używanego silnika – zwłaszcza dla popularnych marek samochodów. W momencie, gdy już zdecydujemy się na jego zakup, najlepiej, gdy będzie to jednostka, która nie została jeszcze wymontowana ze starego pojazdu – dzięki temu na własne oczy będziemy mogli przekonać się, jak pracuje. Dobrym rozwiązaniem jest też nabycie motoru z samochodu po wypadku, albo też z tzw. „Anglika”, czyli samochodu brytyjskiego. Należy pamiętać o dodatkowym sprawdzeniu osprzętu jednostki – tj. m.in. alternatora, rozrusznika, itd. Przy zakupie silnika warto też zaopatrzyć się w nowe części, takie jak chociażby świece i przewody. Z reguły koszt tego typu jednostki to około 15 procent ceny nowego silnika – czyli mniej więcej kilka tysięcy złotych – oczywiście w zależności od modelu samochodu. Dodatkowe koszty związane z kupnem płynów eksploatacyjnych, części, itd. to z kolei wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Coraz częściej możemy spotkać się z kupnem używanego silnika przez Internet – głównie poprzez portale aukcyjne, typu np. allegro. Rzecz jasna nie powinno się zamawiać towaru „za wysyłką”, gdyż przy tego typu rzeczach konieczne jest ich uprzednie dokładne obejrzenie i sprawdzenie. Na szczęście próby oszustwa ze strony nieuczciwych „sprzedawców” zdarzają się stosunkowo rzadko, a silniki dostępne na rynku wtórnym przeważnie są w dobrym – a przynajmniej przyzwoitym stanie.
Osoby, które zrezygnują z zakupu silnika i zdecydują się na naprawę uszkodzonej jednostki, muszą koniecznie skorzystać z usług dobrego serwisu samochodowego. Generalna naprawa silnika z reguły kosztować będzie więcej jego niż wymiana, pozbawi nas też na ładnych parę dni dostępu do samochodu. W żadnym wypadku nie powinno się wykonywać remontu silnika samemu – o ile nie posiadamy fachowej wiedzy w tym zakresie i nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, którzy zajmą się naszym autem w sposób rzetelny i profesjonalny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że usługa została wykonana w sposób prawidłowy.