Czy można holować auto na lince?

czy-mozna-holowac-auto-na-lince

Holowanie auta na lince holowniczej to jeden z dwóch sposobów holowania pojazdów. Holowanie na lince stosuje się w przypadku chęci holowania aut osobowych. Z kolei holowanie na sztywnym holu to rozwiązanie dla aut dostawczych i ciężarowych.

W sieci często pojawia się pytanie zadawane przez kierowców: czy można holować samochód na lince holowniczej? Tak, oczywiście. Holowanie samochodu na lince to najlepsze i w zasadzie, najczęściej stosowane rozwiązanie w przypadku aut osobowych. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby stosować się do przepisów ruchu drogowego.
Ponadto jeśli chcesz holować inne auto albo chcesz w razie czego zapewnić sobie możliwość holowania Twojego samochodu, kup dobrą linkę holowniczą, o odpowiedniej długości i w odpowiednim kolorze.
A zatem podsumowując – czy holowanie na lince jest dozwolone? Tak, ale tylko wtedy, gdy zastosujesz się do przepisów.

Przeczytaj również: Problemy po wymianie tarcz i klocków hamulcowych

Jak holować samochód na lince? O czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem holowania?

Pamiętaj o tym, aby linki holowniczej nie montować do haka (w samochodzie holującym) ani do wahaczy czy innych elementów zawieszenia.
W samochodach stosowane są specjalne elementy do mocowania linki do holowania.

  • Rozwiązanie pierwsze – metalowe ucho w zderzaku lub pod nim albo ukryte pod zaślepką w zderzaku.
  • Rozwiązanie drugie – wkręcane metalowe ucho. Jeśli chcesz holować lub być holowanym musisz znaleźć zaślepkę w zderzaku. Po jej zdjęciu znajdziesz gwint, do którego należy wkręcić metalowe ucho. Do niego montujesz linkę holowniczą.

Holowanie pojazdu na lince – o czym musisz pamiętać?

Jak powinno wyglądać holowanie auta na lince? Przepisy określają wszystkie aspekty takiego holowania. O tym, jak zamontować linkę holowniczą już wiesz. Teraz musisz dowiedzieć się, jak holować auto zgodnie z zasadami. W przeciwnym wypadku możesz dostać karę pieniężną za nieprawidłowe holowanie na lince. Mandat zazwyczaj wynosi 250 zł, ale może być wyższy.

Holowanie na lince – przepisy

Holowanie auta na linie powinno się odbywać w zgodzie z poniższymi zasadami:

  • Obydwa samochody muszą mieć opłacone OC i obydwa muszą mieć aktualny przegląd techniczny.
  • W obydwu samochodach muszą znajdować się kierowcy posiadający odpowiednie uprawnienia do prowadzenia aut.
  • Samochód holujący musi być w pełni sprawny.
  • Samochód holowany musi mieć sprawny układ kierowniczy i hamulcowy. Jeśli działanie układu hamulcowego jest zależne od silnika, a silnik jest niesprawny, auto nie może być holowane.
  • Linka holownicza musi być zapięta w odpowiedni sposób. Tak, aby wykluczyć odpięcie auta podczas holowania.
  • Linka holownicza musi być odpowiednio oznaczona. Najlepiej, jeśli jest ona w kolorze biało czerwonym. Albo są na niej chorągiewki w kolorze żółtym i czerwonym.
  • Samochód holowany musi mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy z tyłu, po lewej stronie tylnej szyby albo po lewej stronie karoserii.
  • Samochód holowany może mieć włączone światła pozycyjne, zwłaszcza w sytuacji, gdy panuje zła widoczność.
  • Odległość pomiędzy autem holującym a holowanym musi wynosić od 4 do 6 metrów.
  • Pamiętaj, że prawo zabrania holować na autostradach. Za to możesz holować na drodze ekspresowej.
  • Koniecznie stosuj się do ograniczeń prędkości. W mieście możesz holować do 30 km/h, poza terenem zabudowanym z prędkością do 60 km/h.

W trakcie jazdy kierowca auta holującego musi pamiętać o odpowiednim napięciu linki hamulcowej. W przeciwnym razie kierowca auta holowanego może na nią najechać, co doprowadzi do jej zerwania. Kierowca auta holowanego musi zawsze mieć włączony kluczyk w stacyjce i uważać, kiedy kierowca auta holującego hamuje.

Przeczytaj również: Renowacja plastyków w samochodzie

Najnowsze wpisy

Naprawa auta po wypadku – wszystko, co warto wiedzieć

Ile czasu trwa naprawa auta po kolizji i jakie etapy są najczęściej wykonywane w jej trakcie? Gdzie naprawić ...

Jak odróżnić diesel od benzyny?

Po naszych drogach poruszają się samochody z napędem benzynowym i napędem wysokoprężnym (diesle). Także auta z napędem hybrydowym ...

Ile wytrzymuje koło dwumasowe?

Ile wytrzymuje dwumasa w dieslu? Ile wytrzyma dwumasa eksploatowana w benzynie? Czy można przewidzieć wytrzymałość koła dwumasowego? Sprawdzimy, ...