Czy można holować samochód elektryczny?
Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można holować samochód elektryczny?
Holowanie samochodu elektrycznego – czy jest możliwe?
Przede wszystkim musisz zajrzeć do instrukcji swojego pojazdu. Jednak w zdecydowanej większości przypadków holowanie elektryka jest niemożliwe. Dotyczy to wszystkich nowszych pojazdów z napędem elektrycznym.
Holowanie samochodu elektrycznego może być możliwe w przypadku starszych aut elektrycznych, gdzie stosowano standardową, manualną skrzynię biegów, umożliwiającą całkowite odcięcie napędu od kół w razie potrzeby. Jednak takich samochodów jest bardzo mało.
Przeczytaj również: Jak działa odkurzacz na stacji benzynowej
Dlaczego holowanie elektryka nie jest możliwe ?
Zajrzyjmy do instrukcji jednej z ikon elektrycznej motoryzacji, czyli samochodu Tesla Model S.
Tutaj znajdziemy odpowiedź, dlaczego holowanie samochodu elektrycznego jest niemożliwe.
W trakcie holowania auta obracają się jego koła. Kiedy obracają się koła samochodu elektrycznego na osi napędzanej, auto wytwarza energię elektryczną. Może to doprowadzić do przegrzania i powstania uszkodzeń, a nawet do pożaru auta.
Warto pamiętać, że samochód elektryczny wyższej klasy może mieć dwa silniki, z których każdy będzie obracać koła jednej osi. Ponadto w autach są też stosowane inne systemy, np. odzyskiwania energii z hamowania.
W instrukcji Tesla Model S znajdziemy następujące informacje:
- Auto może być przewożone tylko i wyłącznie w sposób, który uniemożliwia obracanie się kół.
- Przed umieszczeniem auta na lawecie należy włączyć tryb transportowy na ekranie dotykowym.
- W trakcie korzystania z trybu transportowego auto nie może poruszać się z prędkością powyżej 5 km/h, a dystans nie powinien być dłuższy niż 10 metrów.
Jeśli w danej sytuacji holowanie auta elektrycznego jest niemożliwe, samochód może być transportowany za pomocą podnośnika oraz wózków transportowych, które zapobiegają dotykaniu przez koła do nawierzchni.
Jednak najbardziej bezpieczny sposób przewozu auta to transport na lawecie.
Przeczytaj również: Jazda samochodem z automatem w zimie