Dlaczego warto zaopatrzyć się w kamerkę samochodową?

Kamera w samochodzie to przede wszystkim rozwiązanie, które ma na celu szybką identyfikację sprawcy wypadku albo zniszczenia samochodu na parkingu. Wideorejestrator w samochodzie może też chronić pojazd przed kradzieżą. Kamera w aucie może mieć też dodatkowe funkcje, zwiększające bezpieczeństwo jazdy, jak np. asystent pasa ruchu. Można dzięki niej również tworzyć interesujące filmy.

Zaczniemy nietypowo. W internecie, zwłaszcza w serwisie Youtube, można znaleźć mnóstwo interesujących filmów z różnych miast i z malowniczych tras. Dzięki nim oglądający czuje się tak, jakby autentycznie zwiedzał dane miasto. Te wszystkie filmy powstają dzięki wideorejestratorom.

Czy kamera w samochodzie jest legalna?

Czy wideorejestrator jest legalny? Tak, w Polsce jest on w stu procentach legalny. Film z wideorejestratora może być dowodem w sprawie wypadku, kolizji albo zniszczenia auta. Policja w Polsce honoruje filmy z wideorejestratorów.
Zakaz używania kamer samochodowych w Polsce nie istnieje. Za to musisz pamiętać o tym, że taki zakaz występuje w wielu innych krajach europejskich. Tam używanie wideorejestratora może zakończyć się ogromną karą, nawet do 25 tys. Euro. W niektórych krajach możesz nagrywać obraz z ulic i go udostępniać, ale musisz przed publikacją zamazywać twarze i rejestracje samochodów. A to naprawdę, syzyfowa praca. Jeśli zatem wybierasz się w podróż za granicę, sprawdź, czy kamera samochodowa jest legalna w danym kraju.
Obecnie w Europie możesz korzystać z kamer samochodowych tak jak w Polsce w takich krajach jak Czechy, Rumunia i Słowenia.

Przeczytaj również: Czy warto latem jeździć na zimowych oponach?

Kamera w samochodzie a RODO

Wprowadzenie przepisów RODO w Polsce nie zmieniło jakichkolwiek zapisów dotyczących korzystania z kamer samochodowych. Możesz dalej wykorzystywać kamerę w aucie w Polsce bez obaw.

Wideorejestrator – ile czasu nagrywa?

Wideorejestrrator nagrywa dopóki jest podłączony do prądu. W przypadku typowych nagrań z drogi, jeśli chcesz mieć zabezpieczenie na wypadek wypadku albo kolizji, wideorejestrator nagrywa w pętli. Filmy mogą być nagrywane w odcinkach o długości 1 minuty. Kiedy na karcie pamięci skończy się powierzchnia, widerejestrator kasuje najstarsze pliki i nagrywa nowe. Jeśli doszło do wypadku, wideorejestrator zabezpiecza materiał filmowy i przestaje nagrywać.
Możesz też ustawić nagrywanie ciągłe, jeśli chcesz nagrać film z podróży.
Niektóre wideorejestratory mają funkcję nagrywania na postoju. W tym przypadku urządzenie zaczyna nagrywać wtedy, gdy wykryje ruch przed pojazdem. W ten sposób może nagrać kogoś, kto spowoduje szkodę parkingową albo chuliganów, którzy chcą zniszczyć Ci auto.

Jak zamontować wideorejestrator w samochodzie?

Gdzie zamontować kamerę w aucie? Musisz ją zamontować w górnej części przedniej szyby, tak aby w żaden sposób nie zasłaniała Ci widoczności.
Niektóre modele kamer są zbudowane tak, że można je zamontować za lusterkiem.
Kamery mają specjalne, mocne przyssawki, dzięki którym przymocujesz je mocno do szyby. Wcześniej oczyść szybę za pomocą płynu do mycia szyb. Dzięki temu przyssawka kamery będzie działać z większą siłą.

Tylny wideorejestrator – gdzie zamontować? Niektóre zestawy kamer samochodowych składają się z dwóch kamer, przedniej i tylnej. Tylną kamerę również zamontuj w górnej części tylnej szyby. Tak, żeby nie zasłaniała widoczności. Tu również zastosuj czyszczenie szyby przed montażem.

Przeczytaj również: Jak jeździć samochodem w nocy?

H2 Jak podłączyć wideorejestrator w samochodzie?

Kamery samochodowe wyposażone są w długi kabel zasilający. Poprowadź go tak, żeby nie wisiał na środku szyby i żeby nie zasłaniał widoczności. Możesz zastosować taśmę samoprzylepną dwustronną.

Kamera wymaga stałego zasilania.

  • Możesz podłączyć kamerę do gniazda zapalniczki samochodowej. W gnieździe musisz umieścić zasilacz. Do zasilacza podłączasz przewód. Zasilacz jest elementem składowym zestawu z kamerą. W trakcie długotrwałej, wielogodzinnej jazdy zasilacz może ulec przegrzaniu.
  • Jeśli w Twoim aucie jest gniazdko OBD2 możesz do niego bezpośrednio podłączyć przewód zasilający kamerę.
  • Jeśli nie chcesz, nie musisz obciążać układu elektrycznego samochodu zasilaniem kamery. Do zasilania kamery możesz wykorzystać powerbank.

Najnowsze wpisy

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG ...