Holowanie samochodu – co trzeba wiedzieć o holowaniu?

Holowanie auta nie należy do bezpiecznych metod transportu samochodu. Najbardziej bezpieczna metoda transportu auta to przewożenie go na lawecie. Jednak czasami nie ma innego wyjścia i warto wiedzieć, jak holować auto.

Jest wiele sytuacji, w których holowanie samochodu może być potrzebne. Najczęściej chcemy holować samochód, który się zepsuł, albowiem boimy się skorzystać z lawety, która może być droga.
Może być, to prawda. Skorzystanie z lawety z ASO może nas kosztować minimum kilkaset złotych. Ale warto sprawdzić oferty konkurencji.
Poza tym często kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że z holowania mogą skorzystać za darmo…

Ubezpieczenie na holowanie auta

Czy możliwe jest darmowe holowanie auta? Ubezpieczenie OC coraz częściej zawiera opcję darmowego holowania do 100, 200 a nawet 500 kilometrów. Tym bardziej oferta darmowego holowania może być częścią składową ubezpieczenia AC. Sprawdź to, kontaktując się z infolinią ubezpieczyciela albo sprawdzając OWU.
W tym przypadku rolę holownika pełni laweta.

Ubezpieczenie – holowanie auta za granicą

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić dodatkową opcję, jaką jest holowanie auta za granicą. W wielu towarzystwach można ją dokupić. Jeśli kupujesz bardzo rozbudowany pakiet OC-AC, opcja darmowego holowania za granicą może być już częścią ubezpieczenia.
W tym przypadku również auto zostanie przewiezione na lawecie. Bardziej opłacalna jest naprawa samochodu w Polsce.

Przeczytaj również: Jak działa układ chłodzenia w samochodzie?

Holowanie auta – przepisy

Poznaj najważniejsze zasady holowania samochodu w Polsce.

  • Czy możliwe jest holowanie bez haka? Tak, samochód holujący nie musi mieć haka. Linkę do holowania montuje się do wkręcanego, metalowego ucha, które trzeba zamocować do wyznaczonego miejsca w zderzaku.
  • Kierowca pojazdu holującego musi mieć aktualne prawo jazdy. Tak samo, jak kierowca pojazdu holowanego. Wyjątkiem jest stosowanie sztywnego holu. W tym przypadku auto holowane nie potrzebuje kierowcy.
  • Holować można na wszystkich drogach za wyjątkiem autostrad. W przypadku awarii lub wypadku na autostradzie do samochodu trzeba wezwać lawetę.
  • Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu? Tak, można holować auto na drogach szybkiego ruchu z oznaczeniem S, zawsze trzeba korzystać z prawego pasa.
  • Zamocowanie auta holowanego musi być pewne i musi wykluczyć możliwość odczepienia się samochodu podczas holowania. Trzeba stosować atestowane linki holownicze i mocować je za pomocą specjalnych metalowych wkręcanych uchwytów linki holowniczej, montowanych w zderzaku.
  • Nigdy nie montuj linki holowniczej do wahacza samochodu ani do żadnego innego elementu zawieszenia!
  • Samochód holowany musi mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy z tyłu, po lewej stronie pojazdu (na masce, za szybą). Auto holowane może mieć włączone światła pozycyjne.
  • Nie wolno włączać świateł awaryjnych w samochodzie holowanym.
  • Holować można auto, które ma sprawne dwa układu hamulcowe (hamulce standardowe i hamulec ręczny). Jeśli choć jeden z układów jest niesprawny, należy wezwać lawetę.
    • Holowanie na sztywnym holu stosuje się do holowania aut ciężarowych i dostawczych. W tym przypadku auto może mieć niesprawny jeden układ hamulcowy.
  • Jeśli auto ma niesprawny silnik, a działanie układu hamulcowego zależne jest od pracy silnika (np. od wytwarzania przez silnik podciśnienia), pojazdu nie można holować. Trzeba wezwać lawetę.
  • Nie można holować samochodu z niesprawnym układem kierowniczym, trzeba wezwać lawetę.
  • W przypadku stosowania linki holowniczej odległość pomiędzy autami może wynosić od 4 do 6 metrów.
  • Linka holownicza powinna być oznaczona naprzemiennymi pasami koloru białego i czerwonego albo za pomocą czerwonych i żółtych chorągiewek.
  • Z jaką prędkością można holować samochód? W terenie zabudowanym maksymalna prędkość to 30 km/h, poza terenem zabudowanym i na drogach ekspresowych maksymalna prędkość to 60 km/h. Prędkość holowania powinna być zawsze dostosowana do warunków na drodze.
  • Czy można holować auto bez przeglądu? Nie. Auto bez przeglądu musi być przewożone na lawecie. Dotyczy to na przykład samochodów używanych sprowadzanych z zagranicy, które nie przeszły jeszcze przeglądu zerowego. Holowanie pojazdu bez przeglądu jest niemożliwe. Można tylko skorzystać z lawety.
  • Czy możliwe jest holowanie auta bez OC? Nie. Samochód holujący i samochód holowany muszą mieć opłacone ubezpieczenie OC.

Jaki mandat za holowanie auta?

Nie stosowanie się do wymienionych wyżej zasad może skutkować nałożeniem mandatu przez Policję. Standardowo wynosi on 250 złotych. Za co można dostać mandat? Za niewłaściwą długość linki, za złe oznaczenie samochodu, za holowanie auta niesprawnego (np. z niesprawnym układem kierowniczym albo z niesprawnym układem hamulcowym). Za holowanie auta bez przeglądu, bez OC, za holowanie po autostradzie albo z nadmierną prędkością mandat może być wyższy.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby szyby nie zamarzały od środka?

Najnowsze wpisy

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG ...