Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?
Na naszych drogach jest coraz więcej samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów. To standardowe skrzynie hydrauliczne, skrzynie dwusprzęgłowe DSG oraz skrzynie bezstopniowe typu CVT. Czy holowanie samochodu z automatem w razie awarii albo po wypadku jest możliwe?
Standardowe holowanie auta z automatyczną skrzynią biegów jest w większości przypadków niemożliwe. Nie powinno się holować samochodu z automatyczną skrzynią biegów ani za pomocą linki ani za pomocą sztywnego holu. W razie awarii albo po wypadku najlepiej zlecić holowanie auta ze skrzynią automatyczną na lawecie. To najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Są też wyjątki, dzięki którym holowanie auta w automacie może być zrealizowane w bezpieczny sposób.
Przeczytaj również: Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?
Kiedy holowanie samochodu w automacie jest dozwolone?
Czy można holować samochód z automatyczną skrzynią biegów? W większości przypadków nie. Są wyjątki.
Przede wszystkim musisz zajrzeć do instrukcji Twojego samochodu. Tam znajdziesz informacje o tym, czy możesz holować swoje auto. W większości przypadków dowiesz się, że holowanie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów jest zabronione.
Dlaczego? Zazwyczaj powodem jest to, że skrzynia automatyczna jest smarowana olejem przekładniowym, którego ciśnienie jest nadawane przez silnik. W trakcie holowania silnik samochodu nie pracuje. Na skutek tego może dojść do zatarcia skrzyni.
Jak holować automat?
Jeśli producent Twojego samochodu zezwala na jego holowanie, z instrukcji pojazdu dowiesz się również, jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów.
- Producent Twojego auta określi, z jaką maksymalną prędkością można holować pojazd, a także na jakim maksymalnym dystansie. Bezwzględnie stosuj się do tych zasad.
- Ponadto producent samochodu wskaże Ci, w jaki sposób należy przygotować auto do holowania. Zawsze musisz uruchomić bieg N (neutralny). Ale w najnowszych autach może być konieczne wybranie odpowiedniej opcji na ekranie komputera pokładowego, na przykład trybu holowania.
- W niektórych autach z automatyczną skrzynią biegów może znajdować się położenie dźwigni T (Towing – holowanie).
Jak holować auto z automatyczną skrzynią biegów w bezpieczny sposób?
- Najlepiej wezwać lawetę.
- Inna metoda to holowanie auta na dwóch kołach za pomocą sztywnego holu, tak zwanego motylka. W tym przypadku auto musi być holowane tak, aby obracały się koła nienapędzane. Metodę tą można zastosować tylko w samochodach, które mają napęd na przednią oś. Koła przedniej osi muszą być uniesione w trakcie jazdy, a koła tylnej osi mają się swobodnie obracać. Metody tej nie można stosować w przypadku aut z napędem na tylną oś albo ze stałym napędem na obie osie.
Jak holować auto z automatem żeby go nie uszkodzić?
Standardowe zalecenia dotyczące prędkości jazdy podczas holowania nie mają zastosowania w przypadku aut z automatem.
Jeśli producent samochodu zezwala na standardowe holowanie za pomocą linki czy sztywnego holu, holowanie samochodem z automatyczną skrzynią biegów nie powinno się odbywać z prędkością większą niż 40 km/h (producent może zalecać nawet 30 km/h. Ponadto producent samochodu może też mieć zalecenia co do ilości kilometrów, jaką auto może pokonać podczas holowania.
Holowanie autem z automatyczną skrzynią biegów
Holowanie auta automatem (holowanie innego samochodu za pomocą auta z automatyczną skrzynią biegów) może być również niewskazane. Holowanie z automatyczną skrzynią biegów może doprowadzić do przeciążenia skrzyni i przegrzania oleju przekładniowego.
Przeczytaj również: Właściwy sposób jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów