Jak poruszać się we mgle?

jak-poruszac-sie-we-mgle

Jazda we mgle to jedno z najniebezpieczniejszych doświadczeń, jakie może spotkać kierowcę na drodze. W mieście mgła nie jest tak mocno uciążliwa jak poza nim. Jak powinno się jeździć we mgle? Dlaczego jazda we mgle jest niebezpieczna?

Jazda we mgle – najlepiej jej unikać

Jazda we mgle to ogromne zagrożenie dla każdego kierowcy. Także doświadczonego. W trakcie jazdy we mgle może dojść do wypadku na skutek nieostrożności innego kierowcy. Dlatego zawsze warto unikać silnych mgieł. Są one sygnalizowane przez prognozy pogody. Kiedy zapowiadane są silne mgły, najlepiej zrezygnować z jazdy poza miastem. Jeśli mgła zaskoczy Cię w trasie – najlepiej przeczekać
kilkanaście godzin w hotelu. I wrócić w bezpieczny sposób do domu.

Przeczytaj również: Jak jeździć automatem w zimie?

Jazda we mgle – przede wszystkim zmniejsz prędkość

Pamiętaj, że podczas jazdy we mgle możesz uderzyć w auto jadące przed Tobą. Ale na drodze może też znaleźć się rowerzysta lub pieszy.
Jak jeździć we mgle? Dostosuj prędkość do warunków jazdy. Musisz jechać z taką prędkością, która umożliwi Ci bezpieczne zahamowanie, kiedy przed Tobą pojawi się inne auto. Oczywiście, nie ma tu żadnych wzorów, bo każda mgła i droga jest inna.
W trakcie mgły widoczność może być ograniczona do 150 metrów. W gęstej mgle do 50 metrów.
Jeśli jedziesz po trasie/autostradzie/drodze szybkiego ruchu, nie możesz jechać zbyt wolno, bo będziesz stanowić zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Przy widoczności do 150 metrów nie powinno się jechać szybciej niż 90 – 100 km/h.
W gęstej mgle, przy widoczności do 50 metrów, staraj się zmniejszyć prędkość do bezpiecznej, w której będziesz w stanie się zatrzymać.

Jakie światła we mgle?

W trakcie mgły niezbędna jest jazda na światłach przeciwmgielnych, choć nie jest to obowiązek. Twoje auto może w ogóle nie mieć świateł przeciwmgielnych przednich na wyposażeniu. Tylne są obowiązkowe.
Jazda we mgle – jakie światła?

  • Jeśli jest gęsta mgła, możesz włączyć przednie światła przeciwmgielne lub światła mijania (które i tak są obowiązkowe). Poza tym możesz używać i jednych i drugich świateł równocześnie, w warunkach złej widoczności. Jazda na przeciwmgielnych wymaga ich włączenia, co może być trudne, bo niewielu kierowców wie, gdzie znajduje się ich włącznik. Na pewno w większości aut przednie światła przeciwmgielne (jeśli są na wyposażeniu) uruchamia się za pomocą standardowej dźwigni świateł.
  • Pamiętaj, że jazda we mgle na światłach LED DRL (Led do jazdy dziennej) tak samo jak w deszczu jest zabroniona.
  • Jazda na przeciwmgielnych tylnych jest możliwa wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Kiedy się poprawi, światła te trzeba jak najszybciej wyłączyć, bo będą oślepiać innych kierowców.
  • Zła widoczność zazwyczaj dokucza kierowcom na otwartym terenie. W mieście nie jest tak dokuczliwa. Dlatego nie staraj się nadużywać świateł przeciwmgielnych w mieście. Po prostu jedź wolno i ostrożnie.
    Jazda we mgle jest bardzo niebezpieczna. Dlatego zawsze uważaj i jeśli to możliwe, staraj się unikać jazdy w mgle. Pamiętaj też o tym, aby utrzymywać światła przeciwmgielne w sprawności technicznej. Bo w chwili nadejścia mgły mogą nie zadziałać, na przykład na skutek przepalonych żarówek.

Przeczytaj również: Jak jeździć autem w upale?

Najnowsze wpisy

Jakie dokumenty są obowiązkowe w samochodzie?

Czy prawo określa obowiązkowe dokumenty w aucie? Jakie obowiązkowe dokumenty podczas kontroli drogowej musi okazać kierowca? Bez jakich ...

Światła przeciwmgielne – czym są i kiedy można ich używać?

Światła przeciwmgielne - kiedy można z nich korzystać? Jak włączyć światła przeciwmgłowe przednie? Czy światła przeciwmgielne tylne są ...

Jak urządzić warsztat samochodowy?

Chcesz otworzyć warsztat samochodowy? Nie wiesz, jak go wyposażyć? Zastanawiasz się, jak urządzić warsztat samochodowy, żeby było to ...