Jak przechowywać opony, których akurat nie używamy?
Jak przechowywać opony w bezpieczny sposób? Jak przechowywać opony bez felg i opony na felgach (drugi komplet opon)? Czy przechowalnia opon to jedyne rozwiązanie, czy można opony przechowywać samodzielnie? Większość kierowców wykorzystuje dwa komplety opon: opony zimowe i opony letnie. Część kierowców zmienia opony w warsztatach i wykorzystuje jeden komplet felg i dwa komplety opon. Inni z kolei dysponują dwoma kompletami felg – np. aluminiowych z oponami letnimi i stalowych z oponami zimowymi.
W każdym przypadku ważne jest właściwe przechowywanie opon. Niewłaściwe składowanie opon przyspiesza ich zużycie i znacząco skraca żywotność ogumienia. Tymczasem opony są drogie – i warto dbać o ich stan, aby służyły kierowcy jak najdłużej. W optymalnych warunkach komplet opon sezonowych może służyć na kołach nawet 5 lat. W przypadku opon wielosezonowych okres ten jest krótszy i wynosi 3,5 – 4 lata. Wiele zależy od techniki jazdy, ilości pokonywanych kilometrów, jakości ogumienia i kilku innych czynników.
Przeczytaj również: Samochód po zimie – co w nim sprawdzić? Między innymi – geometrię!
Magazyn opon, własna komórka, garaż czy balkon?
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – jak przechowywać opony we właściwy sposób? Jak przechowywać opony w garażu? Jak przechowywać opony w piwnicy? Czy możliwe jest przechowywanie opon na balkonie? Kierowcy mają często problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na przechowywanie opon.Dlatego też niektórzy decydują się na magazyn opon. W dobrym magazynie znajdują się regały do magazynowania opon, gdzie opony są przechowywane w odpowiedni sposób. W halach panuje też odpowiednia temperatura. Niestety, w zamian za to trzeba płacić. I to czasami – niemało. Poza tym wiele firm przechowuje opony w niewłaściwy sposób. Można sobie poradzić samodzielnie.
Magazynowanie opon w domu, garażu lub piwnicy – na co uważać?
Opony nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, substancji chemicznych (wszelakiego typu, w tym przede wszystkim olejów i środków żrących), bliskość źródeł ciepła (np. grzejników i piecyków, rur z ciepłą wodą w piwnicach). Nie powinny być także narażone na kontakt z ostrymi przedmiotami.
Zanim rozpocznie się przechowywanie opon – trzeba je dokładnie umyć i wyczyścić szczoteczką, nie zapominając o bieżniku. Można też zmierzyć wysokość bieżnika i sprawdzić uszkodzenia. Jeśli opony są popękane, mają zbyt niski bieżnik – czas pomyśleć o nowych. Boki opon warto posmarować kosmetykiem, który nabłyszcza je i konserwuje. Jeśli kierowca chce też przechowywać felgi – je również należy umyć, wysuszyć i użyć specjalne środka do konserwacji, który zapobiega korozji.
Przeczytaj również: Jak zadbać o felgi aluminiowe?
Jak przechowywać opony bez felg?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, większość kierowców posiada dwa komplet opon (zimowe i letnie) oraz jeden komplet felg. W takim przypadku kierowca musi dokonywać sezonowej wymiany opon, w wyspecjalizowanym warsztacie. Zdjęty z kół komplet opon musi być przechowywany w odpowiedni sposób.
Jak przechowywać opony bez felgi? Jak przechowywać opony zimowe bez felgi?
- Mogą być przechowywane w pozycji pionowej – czyli w taki sam sposób, jak są zamontowane w samochodzie. Zaleca się, aby co kilka tygodni je nieco obrócić. To zapobiega odkształceniom.
- Nie należy ich przechowywać na boku, kładąc jedną na drugą. To powoduje odkształcenia.
- Nie należy wieszać samych opon, bo to je uszkadza i odkształca newralgiczne elementy, takie jak stopka, która dba o szczelność opony.
W sklepach można kupić specjalny stojak na opony. Taki stojak na opony bez felg nie zabiera wiele miejsca i chroni opony przed stycznością z różnymi negatywnymi czynnikami. Stojaki na opony bez felg można wesprzeć w ich pracy, stosując dodatkowo pokrowce na opony.
Pamiętajmy o tym, co napisaliśmy wcześniej. Stojak do opon nie powinien stać w pobliżu grzejnika, pieca, czy też rur z ciepłą wodą. Musi być ustawiony tak, żeby opony były z dala od źródeł ognia, środków chemicznych, ostrych narzędzi. W przypadku przechowywania opon w garażu należy zadbać o to, aby chronić je przed iskrami powstającymi podczas piłowania czy szlifowania. Tak samo zresztą groźne jest dla nich spawaie.
Jak przechowywać opony z felgami?
Jeśli kierowca ma dwa komplety kół z oponami, musi też pomyśleć o tym, jak przechowywać opony na felgach? Jak przechowywać opony zimowe z felgami?
W tym przypadku sprawa jest o wiele prostsza, niż wtedy, gdy kierowca przechowuje same opony.
- Jak wspomnieliśmy wcześniej, opony i felgi należy umyć. Same felgi należy zabezpieczyć przed korozją.
- Opony należy dopompować do właściwego ciśnienia.
- Opony z felgami można przechowywać w takiej pozycji, jak są w samochodzie, czyli na stojąco.
- Można je również położyć na boku, jedna na drugiej. Wtedy warto coś włożyć pomiędzy nie, aby je oddzielić od siebie.
- Opony w felgami także można ochronić za pomocą specjalnych pokrowców. Tylko przed włożeniem do pokrowca należy je wysuszyć.
- Stojak na koła z oponami (stojak na koła samochodowe) może znacząco ułatwić przechowywanie takich opon. Są stojaki, które umożliwiają przechowywanie opon na stojąco i na boku. W sklepach znaleźć można także stojak na koła samochodowe na kółkach. Dobry do garażu. Gdy prowadzi się jakieś prace, koła można przemieścić.
- Sporo miejsca może zaoszczędzić wieszak na koła samochodowe do garażu. W tym przypadku koła wiesza się za pomocą specjalnych haków, na ścianie. Z racji tego, że koło wisi na metalowej feldze, nie ma niebezpieczeństwa odkształcenia go.
Dzięki naszemu artykułowi już wiesz, jak przechowywać opony letnie w zimie, jak przechowywać koła z oponami i jakie są odpowiednie warunki przechowywania opon.
Najlepszy warsztat wulkanizacyjny w Krakowie – IRMAR
Jeśli potrzebujesz naprawić ogumienie, założyć nowe opony, wyprostować felgi – odwiedź IRMAR. Serwisujemy opony wielosezonowe! Poza tym w naszym warsztacie przeprowadzisz wszelakiego typu prace związane z naprawami aut. Zapraszamy!