Jak skutecznie oszczędzać paliwo?
Obecne ceny paliwa w Polsce powodują, że kierowcy rwą sobie włosy z głowy podczas niemal każdej wizyty na stacji benzynowej. Koszt benzyny w granicach sześciu złotych za litr wywołuje w nas negatywne emocje… a także zmusza do „kombinowania”. Posiadacze czterech kółek coraz częściej decydują się na montaż instalacji gazowych w swoich pojazdach. Ci, którzy z różnych względów zmuszeni są wydawać niebotyczne pieniądze na paliwo, mogą zastosować się do kilku wskazówek, które w znacznym stopniu pomogą zaoszczędzić sporo grosza – spalając nawet o kilkadziesiąt procent mniej benzyny niż do tej pory.
Najprostszym sposobem na zachowanie kilkunastu, lub też nawet kilkudziesięciu złotych jest oczywiście tankowanie na stacjach oferujących tańsze paliwo. W przypadku, gdy ceny na wszystkich stacjach w okolicy raczej nie odbiegają od standardów, trzeba zastanowić się nad naszą codzienną jazdą. Przykładowo, jeżeli miejsce naszej pracy znajduje się „tuż za rogiem”, a my za każdym razem pokonujemy tę drogę samochodem, warto pomyśleć, czy nie zrezygnować z tej krótkiej przejażdżki na rzecz spaceru. Tuż po uruchomieniu silnik spala bowiem najwięcej paliwa – sytuacja normuje się dopiero po przejechaniu ok. pięciu kilometrów. Jeżeli miejsce, gdzie się udajemy znajduje się bliżej niż ta odległość, powinniśmy raczej pomyśleć o przechadzce – co oprócz niższych rachunków za benzynę poskutkuje również lepszym zdrowiem. Z kolei jeśli chodzi o dłuższe trasy, tutaj „przepis” na oszczędzenie paliwa jest niezwykle prosty – wystarczy poruszać się ze stałą prędkością. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie jechać bez przerwy z jedną i tą samą liczbą na liczniku, natomiast z pewnością metoda ta jest możliwa do zrealizowania, a co za tym idzie – skuteczna.
Na odpowiednie spalanie paliwa ma także wpływ ciśnienie w oponach. W przypadku, gdy będzie ono niższe o ok. 0,5 bara od zalecanego przez producenta, zużycie benzyny może wzrosnąć nawet o pięć procent. Pokazuje to tylko, że warto regularnie kontrolować ciśnienie w ogumieniu.
Oszczędność paliwa to także – przede wszystkim – spokojne, zrównoważone prowadzenie auta przez kierowcę. Powinniśmy raczej preferować optymalną jazdę – tzn. dostosowanie się do innych użytkowników dróg, odpowiednie, wyważone tempo i brak „agresji” za kierownicą. Zbyt gwałtowne wciskanie pedału gazu może jedynie zaowocować wyższym spalaniem benzyny – nawet do 12 litrów na 100 km. W przypadku jazdy spokojnej, zużycie to zmaleje nawet o 40 procent. O drogocennym paliwie musimy pamiętać również
w momencie, gdy… hamujemy, lub zmieniamy biegi. W większości samochodów opłaca się hamować silnikiem (wciskamy sprzęgło i puszczamy gaz), gdyż nie spalamy wtedy ani litra benzyny. Biegi natomiast należy zmieniać stosunkowo wcześnie – dzięki temu zużycie paliwa będzie mniejsze. Ponadto mniej benzyny spalimy jadąc na wyższym biegu, lekko tylko dodając gazu, aniżeli podczas jazdy na niższym biegu z mocno przyciśniętym pedałem gazu.
Kierowcy, chcący obniżyć swoje rachunki za paliwo, powinni pamiętać jeszcze
o jak najmniejszym obciążeniu samochodu. Dodatki typu bagażnik dachowy, czy uchwyt na rowery są zbędne jeśli nie będziemy ich akurat wykorzystywać. W miarę możliwości powinniśmy też unikać niepotrzebnego balastu. Zakłada się, że każde dodatkowe 100 kg
w aucie zwiększa spalanie paliwa o ok. sześć procent.