Jesień, czy nowe kłopoty dla kierowców

Lato minęło bezpowrotnie. Jednocyfrowe temperatury stają się normą, dzień jest coraz krótszy i częściej spodziewać się możemy deszczowych niż słonecznych dni. Mimo, że dla zdecydowanej większości polskich kierowców najtrudniejszym okresem jest zima, to jednak już teraz mamy do czynienia z dużo trudniejszymi niż przez ostatnie miesiące warunkami.

Jesień to dość kapryśna pora roku co znacznie odbija się na komforcie jazdy i wymaganiach wobec naszych samochodów. Jednym z większych problemów, które spotykają jesiennych kierowców jest znacznie ograniczona widoczność. Częsty deszcz, mgła, dużo chmur to największe zagrożenia, które mogą nas spotkać dosyć często. W celu zachowania bezpieczeństwa powinniśmy zadbać więc o szklane elementy naszego samochodu, czyli szyby i lusterka. Warto regularnie kontrolować nie tylko wycieraczki ale też zainwestować w nieco lepsze ściereczki czy płyn do czyszczenia szyb. Pozwolą one np. na ograniczenie parowania szyb. Warto też skontrolować jakość grzania, zwłaszcza na szyby tylne.

Kolejnym kluczowym na jesieni elementem samochodu są światła. Warto skonsultować ze sprawdzonym mechanikiem samochodowym stan zwłaszcza świateł przeciwmgielnych, które zwykle są bezużyteczne, a jesienią mogą być kluczowe. Przypomnijmy, że ze świateł przeciwmgielnych korzystamy, gdy widoczność spadnie do poziomu poniżej 50-60 metrów. W innym przypadku mogą być oślepiające dla aut jadących z przeciwka z uwagi na swoją moc.

Jesienią większe niż zwykle znaczenie mają opony. Może koniec września to jeszcze nie jest pora gdy musimy je wymienić, ale mniej więcej w połowie października powinniśmy regularnie obserwować prognozy, tak, żeby nie dać się zaskoczyć zimie. Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność, czyli kluczowy element w jeździe w deszczu czy śniegu. Są też dużo odporniejsze na przymrozki. Opony samochodowe także muszą być stale kontrolowane pod kątem wysokości bieżnika i ogólnego zużycia.

Hamulce to także bardzo istotny element auta podczas jesiennej jazdy. Bez ich perfekcyjnego stanu lepiej nawet nie wybierać się z domu podczas typowo jesiennej pogody. Ale nawet hamulce w najlepszym stanie i najlepszej jakości, nie zwalniają nas z konieczności zmniejszenia prędkości jesienią i wzmożonej czujności na drodze. Zasada ograniczonego zaufania sprawdzi się teraz lepiej niż zwykle.

Komfort jazdy zwiększymy także zaopatrując się w dodatkowe ubezpieczenie naszego samochodu. Śliskie jesienne drogi i większa ilość wypadków i kolizji, a ich skutki zdecydowanie szybciej zniwelujemy posiadając pakiet ubezpieczenia autocasco, następstw niebezpiecznych wypadków oraz assistance.

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...