Kiedy wymieniać opony na zimowe?
Nad wymianą opon z letnich na zimowe warto zastanowić się, gdy dni robią się coraz krótsze i zimniejsze, a średnia temperatura powietrza w dzień nie przekracza siedmiu stopni Celsjusza. Co prawda według polskiego prawa wymiana ogumienia w samochodach nie jest obowiązkowa, natomiast opony przystosowane do jazdy w cieplejszych warunkach podczas chłodów szybko stracą swoje właściwości trakcyjne i sprawią, że prowadzenie auta stanie się uciążliwe, a co najgorsze – niebezpieczne. Na wymianę opon najlepiej zdecydować się na przełomie października i listopada – gdyż na poprawę warunków atmosferycznych nie ma co już wtedy raczej liczyć. Dodatkowo im wcześniej skorzystamy z usługi wymiany tym lepiej, ponieważ prawdopodobnie ominiemy największe kolejki ustawiające się przed dobrymi serwisami samochodowymi.
Sporo kierowców zapomina o standardowej jesienno-zimowej wymianie ogumienia. Z kolei duży odsetek zmotoryzowanych po prostu lekceważy ten „problem”, narażając samochód i siebie samego (a także potencjalnych współpasażerów) na ogromne ryzyko. Plusem opon zimowych jest przede wszystkim ich przyczepność – nawet przy bardzo niskich temperaturach, czego rzecz jasna nie można powiedzieć o gumach przeznaczonych do jazdy w cieplejsze dni. Wiąże się to z mieszanką, z jakiej stworzone są popularne „zimówki” – bardziej miękką, niż w przypadku opon letnich. Ogumienie zimowe poprawia bezpieczeństwo m.in. za sprawą specjalnych rowków na bieżniku, zapewniających odpowiednie odprowadzanie wody. Dodatkowo sprawuje się zdecydowanie lepiej na asfalcie podczas zimnych dni, gdyż może skrócić drogę hamowania nawet o 30 procent. Decydując się na zakup nowych opon najlepiej zapoznać się z opiniami na temat danego modelu – wystawionych zarówno przez specjalistów, jak i zwykłych kierowców. Przy wyborze rozmiaru opon należy ściśle kierować się zaleceniami producenta samochodu. Za komplet całkiem nowego ogumienia zapłacimy – w zależności od modelu oraz rozmiaru – mniej więcej od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo cena samej wymiany w dobrym serwisie samochodowym to około 50-100 złotych wraz z wyważeniem. Niektóre serwisy dają kierowcom również możliwość skorzystania z przechowalni opon – odpowiednie przechowywanie ogumienia pozwala zachować jego żywotność i dobre osiągi przez ładnych parę lat. Zazwyczaj tego typu usługa to wydatek rzędu 50 złotych lub więcej za jeden pełny sezon przechowywania kompletu opon.
Naturalnie opony, które chcemy założyć w naszym samochodzie muszą być w dobrym stanie. Przed wymianą należy sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych odkształceń, uszkodzeń, pęknięć, itd., gdyż wtedy będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika w oponach zimowych to ok. 1,6 mm. Najlepiej jednak, gdy wartość ta wynosi ponad 3 mm – mamy wówczas gwarancję bezpieczeństwa i pewność, że nasze „cztery koła” będą zachowywały się na drodze prawidłowo na każdej nawierzchni.
Zgodnie z polskim prawem sezonowa wymiana opon w samochodach nie jest obowiązkowa – jesteśmy jednym z nielicznych krajów w całej Europie i jedynym w naszej części kontynentu, który nie ma prawnego obowiązku „przekładki ogumienia”. Teoretycznie do regularnej zmiany opon przyznaje się około 90 procent kierowców na Wisłą, jednak faktycznie liczba ta jest znacznie mniejsza. Pracownicy branży oponiarskiej nalegają, aby wymiana opon w naszym kraju była obowiązkiem każdego kierowcy. Jako główny argument podają fakt, iż ogumienie letnie nie jest w stanie sprostać mroźnym zimom i panującemu tutaj klimatowi. Swojego rodzaju kompromis i alternatywę stanowią opony wielosezonowe. Należy jednak używać ich niezwykle ostrożnie, pamiętając o tym, że zazwyczaj są one gorszej jakości niż większość gum przeznaczonych do jazdy w określonych porach roku.