Naprawa auta po wypadku – wszystko, co warto wiedzieć
Ile czasu trwa naprawa auta po kolizji i jakie etapy są najczęściej wykonywane w jej trakcie? Gdzie naprawić auto po stłuczce albo po poważnym wypadku?
Na początek wyjaśnijmy najważniejsze pojęcia, jakich będziemy używać w naszym artykule.
- Kolizja / popularnie stłuczka – zderzenie dwóch lub więcej aut/pojazdów, w których nikt nie ucierpiał. Może być powodem niewielkich albo bardzo poważnych uszkodzeń samochodu.
- Stłuczka, spowodowana pogodą albo nieostrożną jazdą, powodująca uderzenie autem o bramę, element architektury miejskiej, bramę itd. Najczęściej jest powodem uszkodzeń blacharskich oraz oświetlenia zewnętrznego samochodu.
- Wypadek – zdarzenie drogowe, w którym ktoś ucierpiał. Może być powodem mniejszych lub większych uszkodzeń samochodu.
Naprawa samochodu po kolizji (po lekkim uszkodzeniu) – czy warto odwiedzić warsztat?
Jak przebiega naprawa auta po kolizji (naprawa samochodu po stłuczce)? Wszystko zależy od miejsca uszkodzenia i siły uszkodzenia. Trzeba wziąć też pod uwagę rodzaj auta i jego wyposażenie. Im więcej elektroniki, tym więcej elementów samochodu mogło ulec uszkodzeniom.
Naprawa auta po stłuczce, w której doszło jedynie do uszkodzenia zewnętrznej powłoki blacharskiej, oświetlenia auta lub szyb nie wymaga przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki.
W przypadku uszkodzenia przedniej części auta albo silniejszego uderzenia, auto należy dokładnie sprawdzić pod kątem sprawności technicznej. Mechanicy powinni skontrolować stan silnika i skrzyni biegów (możliwe pojawienie się wycieków), przeprowadzić kontrolę i naprawę układu klimatyzacji (możliwość pojawienia się nieszczelności), pozostałych układów a także wyposażenia elektrycznego i elektronicznego za pomocą diagnostyki komputerowej. Niezbędne jest także przywrócenie sprawności pasów bezpieczeństwa (napinaczy pirotechnicznych) i poduszek powietrznych, jeśli doszło do ich wystrzelenia.
Jak przebiega typowa naprawa auta po kolizji?
- Mechanicy przeprowadzają oględziny i wybierają odpowiednie metody naprawy.
- Uszkodzone części blacharskie można prostować za pomocą narzędzi blacharskich i hydraulicznych, prostować bezinwazyjnie za pomocą metody PDR, a także szpachlować i malować. Nie da się tego zrobić w przypadku części z aluminium, te powinny zostać wymienione na nowe.
- Uszkodzone części blacharskie można wymienić na nowe lub używane. W przypadku używanych konieczne może być ich lakierowanie. Można kupić używany zderzak, drzwi, maskę itd.
- Podobnie sprawa wygląda z uszkodzonym oświetleniem zewnętrznym samochodu. Reflektory wykonane w technologii LED warto oddać do regeneracji/naprawy, bo są bardzo drogie. Reflektory standardowe można naprawić, zregenerować, wymienić na nowe albo używane. Czasami opłaca się kupno całego pasa przedniego albo tylnego z demontażu.
Ile trwa naprawa samochodu po kolizji? Wszystko zależy od stopnia uszkodzeń, wybranych technik naprawy i dostępności do części zamiennych. Naprawa auta po stłuczce może się zakończyć po kilku godzinach (prostowanie metodą PDR, wymiana części na nowe, montaż nowego oświetlenia) albo może trwać kilka dni (prostowanie części, naprawy blacharsko – lakiernicze, regeneracja części). Gdzie naprawić auto po stłuczce? Warto wybrać dobry warsztat w okolicy. W Krakowie najlepszym miejscem do naprawy auta po stłuczce jest bez wątpienia warsztat Irmar.
Naprawa auta po wypadku – naprawa auta po poważnym uszkodzeniu
Naprawa samochodu po wypadku (po poważnym uszkodzeniu) przede wszystkim wymaga przeprowadzenia skrupulatnej diagnostyki pojazdu. Nawet wtedy, gdy z zewnątrz uszkodzenia nie są widoczne. Trzeba koniecznie przeprowadzić diagnostykę komputerową, diagnostykę układu napędowego, układu jezdnego i kierowniczego a także uszkodzeń powypadkowych.
Części, które nie nadają się do naprawy są demontowane i usuwane.
Naprawa niemal zawsze zaczyna się od prostowania podwozia samochodu (płyty podłogowej, wzmocnień, podłużnic) jeśli uległo ono uszkodzeniu. Stosuje się tutaj wyciąganie za pomocą urządzeń hydraulicznych, porównując uzyskany efekt do danych fabrycznych (położenia specjalnych punktów pomiarowych). Mechanicy (blacharze) mogą dodatkowo stosować takie metody naprawy jak prostowanie za pomocą młoteczków, spawanie, wyciąganie PDR, prostowanie na gorąco.
Kolejny krok to naprawa elementów karoserii – wyciąganie, prostowanie, spawanie, PDR, montowanie nowych elementów poszycia, jeśli starych nie można naprawić (progów, drzwi itd.). Zawsze wymienia się uszkodzone szyby.
Najwięcej problemów przysparza przywrócenie właściwych punktów mocowania zawieszenia, silnika i skrzyni biegów, jeśli takowe uległy przemieszczeniu na skutek wypadku.
Po zakończonej naprawie blacharskiej do pracy przystępuje lakiernik. Musi on zacząć pracę od naprawy powłoki antykorozyjnej. Dopiero później przywraca on powłokę bazową kolorową i zewnętrzną powłokę z lakieru bezbarwnego.
Przed albo po pracy lakiernika do pracy mechanicy przeprowadzają naprawy mechaniczne (silnik, skrzynia biegów, zawieszenie, siłowniki szyb) i naprawy elektryki oraz elektroniki auta. Najczęściej samochód wymaga też regeneracji albo montażu nowych poduszek powietrznych i pirotechnicznych napinaczy pasów bezpieczeństwa.
Ile czasu trwa naprawa auta po wypadku? Naprawa samochodu po wypadku może trwać od kilkunastu godzin do kilkunastu dni. Wszystko zależy od dostępności części zamiennych i wybranych metod naprawy. Najwięcej czasu wymaga szpachlowanie nierówności, lakierowanie i suszenie auta po lakierowaniu.
Naprawa samochodu po wypadku w serwisie to najlepsze rozwiązanie. Wybierz najlepszy serwis samochodowy w Krakowie. Jeśli Twoje auto zostało uszkodzone w wypadku albo po prostu pojawiła się w nim jakakolwiek awaria – zapraszamy do Irmar!