"Naprawię to sam!" – czy na pewno warto?

Ilu kierowców i właścicieli samochodów w Polsce, tylu znawców tematyki motoryzacyjnej. Im większą wiedzę ktoś zgłębił w zakresie mechaniki samochodowej, tym większe jest jego przekonanie, że wszystkie jest w stanie naprawić sam. Czy słuszne? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi…

Wiele czynności związanych z naprawą samochodu nie wymaga specjalistycznych umiejętności i wyszukanego sprzętu. Są jednak takie usterki czy przypadłości w naszym aucie, gdy niezbędna jest wizyta w warsztacie samochodowym.

Czasem niezbędna jest chłodna kalkulacja. Warto przeliczyć, czy opłaci nam się jechać do warsztatu by wymienić wycieraczkę lub żarówkę i jak bardzo pracochłonne są to zadania. Inna sprawa: wymiana oleju. Nawet jeżeli jesteśmy w stanie sami się tym zająć, zastanówmy się czy warto? Jest to dość czasochłonne zajęcie, poza tym sporo problemów może nam sprawić utylizacja zużytego oleju. Bywa, że w niektórych zadaniach może nie być sensu męczyć się samemu. Warto wtedy prześledzić oferty warsztatów i poszukać promocji na naprawę tego, co potrzebujemy.

Jedną z mitycznych operacji związanych z naszym samochodem jest np. wymiana akumulatora. Niektórzy twierdzą, że potrzebne w tym celu jest programowanie komputera, co oczywiście nie jest normą. Warto jednak zadbać o sprawdzenie mocy akumulatora, co może być dla niektórych nie do przeskoczenia.

Niektórzy bardziej obeznani w mechanice samochodowej mogą spróbować swoich sił w wymianie klocków hamulcowych. Dla wielu modelów aut dostępne są stosunkowo tanie zamienniki. Poza tym w niektórych autach wymiana jest dość prosta: trzeba zdjąć koła, odkręcić śrubę i wymienić elementy, które zostały zużyte. Jednak należy pamiętać, że układ hamulcowy jest kluczowym w naszym samochodzie, więc wszelkich napraw i wymian powinny podejmować się osoby mające pewne doświadczenie. Jeżeli nie czujemy się na siłach to oddajmy to w ręce doświadczonego mechanika samochodowego.

Sporą oszczędnością jest także samodzielna wymiana wycieraczek. Możemy nie wymieniać całych piór, ale np. tylko gumy. Pamiętajmy jednak o nie oszczędzaniu na jakości zakupionych wymienników. Podobna zasada powinna obowiązywać przy zakupie każdej części do samodzielnej wymiany. Oszczędzamy na robociźnie to nie róbmy tego z elementami. Pamiętajcie: chytry dwa razy traci.

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...