Nie przesadzaj z rezerwą – czy jazda na rezerwie szkodzi?
Czy można jeździć na rezerwie przez dłuższy czas? Kiedy zapala się rezerwa? Ile km na rezerwie można przejechać po zapaleniu się kontrolki na desce rozdzielczej?
Każdy samochód z silnikiem benzynowy i diesla oraz z napędem hybrydowym wyposażony jest w czujnik poziomu paliwa. Czujnik ten wykorzystuje specjalny pływak, jaki jest zamontowany w baku samochodu. Na bazie wskazał pływaka działa wskaźnik poziomu paliwa.
Kiedy zaczyna się jazda na rezerwie?
Po zapaleniu kontrolki ostrzegawczej na desce rozdzielczej. Kontrolka ma formę dystrybutora paliwa i kolor pomarańczowy albo żółty. W niektórych samochodach kontrolka może zmieniać natężenie koloru w miarę tego, jak zmniejsza się ilość paliwa.
Ponadto w samochodach wyższych klas pojawia się komunikat ostrzegawczy na ekranie komputera pokładowego. Zazwyczaj ma on formę „ograniczony zasięg”.
Przeczytaj również: Zima kontra silnik diesla
Ile można jechać na rezerwie?
Po zapaleniu kontrolki ostrzegawczej o małej ilości paliwa, wielu kierowców zastanawia się, ile wynosi rezerwa paliwa. Ile uda się przejechać?
Teoretycznie ilość stacji benzynowych w naszym kraju jest bardzo duża. Jednak w przypadku jazdy po autostradzie kierowca może zastanawiać się na ile starczy rezerwa paliwa. Bo może do stacji paliw nie dojechać i będzie musiał wzywać pomoc drogową. Ile można zrobić kilometrów na rezerwie może też zastanawiać się ktoś, kto podróżuje nocą, kiedy niektóre mniejsze stacje mogą być zamknięte.
Ile jest paliwa na rezerwie? Kontrolka rezerwy zapala się zazwyczaj wtedy, gdy w baku jest od 10 do 15 procent paliwa. Nie można zatem precyzyjnie wyliczyć, ile kilometrów można zrobić na rezerwie. To wszystko zależy od kilku czynników.
Są to:
- Wielkość zbiornika paliwa. W małym samochodzie miejskim może mieć on 30 litrów. Zatem kontrolka może się zapalić, kiedy w baku zostanie od 3 do 4,5 l paliwa.
W dużym samochodzie premium bak może mieć pojemność 60 litrów. Zatem kontrolka rezerwy może się zapalić, kiedy w baku zostanie od 6 do 9 litrów paliwa. - Zużycie paliwa w danym samochodzie, zależne od rodzaju silnika, rodzaju trasy, sposobu jazdy, ciężkości auta itd. Małe auto miejskie, poruszające się po mieście z rozgrzanym silnikiem może zużywać od 6 do 7 l / 100 km. Duży samochód premium poruszający się po trasie może zużywać od 5 do 6 l / 100 km.
- Ile km na rezerwie diesel kontra ile km na rezerwie benzyna. Diesel zużywa mniej paliwa (jeśli jest sprawny) od auta z silnikiem benzynowym.
- Zużycie paliwa zależne jest też od stopnia sprawności pojazdu.
Jak najbezpieczniej obliczyć, ile przejedziesz na rezerwie? Najlepiej zastosować się do uniwersalnej zasady. Średnio ile można zrobić km na rezerwie? Od zapalenia kontrolki na desce rozdzielczej możesz wziąć pod uwagę średnią, która wynosi 50 kilometrów.
Przeczytaj również: Jak dbać o karoserię zimą?
Jazda na rezerwie – konsekwencje
Częsta jazda na oparach ma niestety niekorzystny wpływ na stan techniczny samochodu.
- Jazda na rezerwie a pompa paliwa. To największe zagrożenie. Współczesne samochody są wyposażone w pompę paliwa, która jest zanurzona w baku auta. Pompowane przez elektryczną pompę paliwa jest również dla pompy chłodziwem. Jeśli w baku jest bardzo mało paliwa, może dojść do przegrzania i zatarcia pompy paliwa. A to wymaga konieczności jej wymiany.
- Jazda na rezerwie – skutki dla posiadaczy aut z LPG. Takie osoby muszą pamiętać, aby utrzymywać w baku odpowiednią ilość paliwa, bo zatrze się pompa i pojawią się inne problemy (o tym w następnym akapicie).
- Częste zastanawianie się nad tym, ile można jeździć na rezerwie, może doprowadzić do pojawienia się w metalowym baku rdzy. A ta może zapchać wtryskiwacze i pompę wtryskową wysokiego ciśnienia (jazda na rezerwie diesel).
- Jazda na rezerwie w zimie. Przy bardzo silnych mrozach, kiedy w baku jest mało paliwa, może ono zamarznąć. Dlatego zawsze lepiej tankować większe ilości.
Nie zastanawiaj się często, ile na rezerwie można zrobić km. Jeśli zapala się kontrolka, jak najszybciej odwiedź stację. Unikaj częstego jeżdżenia na rezerwie. Pamiętaj, że pompa paliwa do niektórych aut może kosztować ponad 2000 zł.