Nie warto jeździć bez OC!

Jesteś wzorowym kierowcą. Od kilkunastu lat nie miałeś nawet stłuczki, o wypadku nie mówiąc. Nikogo nie naraziłeś na koszty związane z naprawą auta z Twojej winy. Mimo to musisz regularnie, rok w rok płacić konkretną sumę za ubezpieczenie samochodu. Korci Cię: może by tak w tym roku nie zapłacić za OC? Przecież i tak z tego nie korzystam! Sprawdzimy czy takie kombinacje są opłacalne…

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ubezpieczeń obowiązkowych od 1 stycznia 2015 roku wzrasta opłata za brak ubezpieczenia OC. Kara za takie zaniechanie sięgnąć może nawet 3,5 tysiąca złotych.

Wzrost kar związany jest z wysokością płacy minimalnej w Polsce. Decyzją Rady Ministrów została zmieniona od 2015 roku z 1680 zł do 1750 zł brutto. Właściciele pojazdów poruszający się bez polisy OC mogą spodziewać się zobowiązania do zapłaty 20%, 30%, 100%, 200% lub nawet 300% wartości pracy minimalnej w zależności od tego, ile np. ich auto jeździć będzie bez ubezpieczenia.

Największej kary mogą spodziewać się kierowcy, którzy nie wykupili polisy a jeżdżą autem dłużej niż 14 dni. Połowa stawki naliczana jest, gdy auto jeździ bez OC od 4 do 14 dni. Na tych, którzy spóźniają się do 3 dni naliczana jest stawka 20%.

Kary za brak OC w samochodach osobowych w 2015 roku:

do 3 dni: 700 zł

od 4 do 14 dni: 1750 zł

powyżej 14 dni: 3500 zł

Według szacunków w naszym kraju może być nawet ponad 200 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Ich wykrywaniem zajmuje się instytucja UFG (czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Dzięki systemowi, który wyszukuje braki w ciągłości w OC fundusz w zeszłym roku nałożył kary w wysokości 26 milionów złotych.

Lekko licząc za brak ważnej polisy OC kierowca zapłaci nawet dziesięciokrotność składki, którą chciał „zaoszczędzić”. Nie mówiąc już o tym, że za każdą kolizję czy stłuczkę płaci także z własnej kieszeni. Oszczędności szukajmy więc gdzie indziej.

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...