Objawy szwankującej klimatyzacji – kiedy trzeba naprawić klimatyzację w aucie?
Klimatyzacja samochodowa to obecnie standardowy element wyposażenia większości samochodów osobowych, poruszających się po polskich drogach. Jak rozpoznać objawy awarii poszczególnych podzespołów, wchodzących w skład układu klimatyzacji samochodowej?
Klimatyzacja samochodowa działa dokładnie na takiej samej zasadzie, jak klimatyzacja w domu albo w biurze. Ma jedynie mniejsze rozmiary i inne źródło napędu dla sprężarki. W samochodach z silnikami benzynowymi i diesla sprężarka klimatyzacji (kompresor klimatyzacji) jest napędzany przez pasek wieloklinowy, przekazujący napęd z koła pasowego na wale korbowym.
W samochodach z napędami hybrydowymi i silnikami elektrycznymi sprężarka klimatyzacji jest napędzana przez silnik elektryczny.
Przeczytaj również: Jak chronić samochód przed upałem?
Jak działa klimatyzacja samochodowa w uproszczeniu?
Klimatyzacja samochodowa jest uruchamiana przez kierowcę, za pomocą elementów sterujących , znajdujących się na pulpicie (desce rozdzielczej). W starszych samochodach są to elementy analogowe, w nowszych cyfrowo – analogowe (pokrętła plus przyciski i wyświetlacze cyfrowe), albo całkowicie cyfrowe (panel dotykowy na ekranie dotykowym).
Po uruchomieniu klimatyzacji aktywuje się sprzęgło sprężarki klimatyzacji. Pasek wieloklinowy zaczyna przekazywać napęd z koła pasowego na wale korbowym na sprężarkę.
W samochodach z napędem elektrycznym i hybrydowym uruchamiany jest silnik elektryczny, który napędza sprężarkę.
W każdym układzie klimatyzacji stosowany jest czynnik chłodniczy. To mieszanina gazów o odpowiednich właściwościach, ułożona wedle określonych proporcji. W przeciętnym układzie klimatyzacji samochodowej jest ok. 500 g czynnika chłodzącego. Wraz z nim stosuje się kilkadziesiąt gram oleju mineralnego, który ma za zadanie smarowanie sprężarki klimatyzacji.
Jak działa klimatyzacja? Po uruchomieniu sprężarka spręża czynnik chłodniczy i sprawia, że zaczyna on krążyć w układzie. Sprężony czynnik jest gorący i trafia do skraplacza (chłodnicy klimatyzacji), gdzie ulega schłodzeniu. Czynnik jest chłodzony pędem powietrza albo przez wentylator elektryczny. Następnie czynnik trafia do zaworu rozprężnego, a potem do parownika. W parowniku czynnik odbiera ciepło z powietrza, kierowanego do wnętrza kabiny przez wentylator elektryczny. Z czynnika odbierany jest nadmiar wilgoci (przez filtr osuszacz klimatyzacji). Czynnik znów trafia do sprężarki.
Typowe awarie klimatyzacji samochodowej
Awarię układu klimatyzacji samochodowej można bardzo łatwo rozpoznać. Klimatyzacja nie chłodzi, chłodzi z niewystarczającą siłą, przerywa swoje działanie, albo generuje niemiłą woń. W tym ostatnim przypadku po prostu należy zastosować czyszczenie klimatyzacji (odgrzybianie klimatyzacji) za pomocą ozonu albo specjalnego środka bakteriobójczego.
Awarie poszczególnych części klimatyzacji samochodowej – jak rozpoznać, który element się zepsuł?
Jakie są objawy uszkodzonej sprężarki klimatyzacji?
- Typowe objawy uszkodzenia kompresora klimatyzacji to hałas, przerywanie pracy albo całkowity brak pracy klimatyzacji.
Jak rozpoznać uszkodzone sprzęgło klimatyzacji?
- Klimatyzacja nie uruchamia się, albo uruchamia się z trudem na skutek problemów z załączeniem napędu na kompresor.
- Hałas podczas pracy – po załączeniu klimatyzacji.
W niektórych przypadkach można wymienić samo sprzęgło klimatyzacji, ale w wielu niezbędna może być wymiana całego kompresora.
Jakie są objawy uszkodzonego zaworu rozprężnego klimatyzacji?
- Słabe chłodzenie.
- Szron na parowniku albo na kratkach nawiewów.
- Zmiany temperatury powietrza z nawiewów.
Zawór rozprężny klimatyzacji może się zawiesić w pozycji otwartej (przez co do parownika będzie przepływać zbyt wiele czynnika chłodniczego), albo w pozycji zamkniętej (do parownika będzie trafiać zbyt mało czynnika chłodzącego). Awaria zaworu rozprężnego może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów układu, w tym najdroższego – sprężarki.
.
Za mało czynnika w klimatyzacji – objawy awarii
- Niska skuteczność działania klimatyzacji – klimatyzacja bardzo słabo chłodzi.
- Klimatyzacja w ogóle nie chłodzi – w układzie w ogóle nie ma czynnika.
Za dużo czynnika w klimatyzacji – objawy awarii
- Jeśli w układzie jest zbyt dużo czynnika chłodniczego, dojdzie do rozsadzenia układu i powstania nieszczelności. Na skutek wycieku gazu, klimatyzacja będzie zachowywać się tak, jak w przypadku zbyt małej ilości czynnika w układzie.
Uszkodzony skraplacz klimatyzacji – objawy awarii
- Brak chłodzenia albo niewystarczające chłodzenie.
- Uszkodzenie skraplacza powoduje wycieki czynnika chłodzącego.
Skraplacz klimatyzacji najczęściej ulega awariom na skutek uszkodzeń mechanicznych albo działania korozji.
Objawy uszkodzonego parownika klimatyzacji
- Wycieki czynnika chłodniczego z układu, powodujące małą wydajność i słabe chłodzenie, albo brak chłodzenia.
Naprawa klimatyzacji samochodowej w Krakowie – zapraszamy do IRMAR
Nasza firma posiada specjalistyczny sprzęt do serwisowania (odgrzybiania i sprawdzania szczelności) a także do napraw układów klimatyzacji samochodowej. Dysponujemy także wiedzą i dostępem do informacji technicznej producenta.
Jeśli klimatyzacja samochodowa w Twoim samochodzie nie działa we właściwy sposób – jak najszybciej odwiedź nasz warsztat w Krakowie!
Nasi specjaliści znajdą przyczynę awarii i usuną ją w najszybszy możliwy sposób.
Profesjonalna naprawa klimatyzacji samochodowej w Krakowie – zapraszamy do Irmar!