Pamiętaj o wymianie opon!

Obfite opady śniegu i oblodzone jezdnie mamy już za sobą. Tegoroczna zima, choć nie była przesadnie mroźna i uciążliwa dla kierowców na pewno większość poruszających się po naszych drogach zmusiła do zmiany ogumienia. Pierwsze ciepłe dni i dwucyfrowe temperatury sprawiają, że najwyższa pora pomyśleć o wizycie u wulkanziatora i wymianie opon.

Zdecydowana większość kierowców w naszym kraju decyduje się na wymianę opon. Nie robią tego tylko, ci którzy ogólnie poruszają się na trasach wyłącznie w którymś z sezonów, lub wierzący w mit opon „uniwersalnych”. Takich jednak jest z roku na rok coraz mniej. I pierwsze ciepłe dni zwykle oznaczają wzmożony ruch u wulkanizatorów.

Polskie prawo nie uściśla czy i kiedy kierowca powinien wymienić opony. Tak jest np. w Czechach gdzie kierowcy mają obowiązek wymiany w konkretnych przedziale czasowym. Warunki wymagające wymianę określają natomiast producenci. Większość uważa, że opony powinniśmy wymienić, gdy średnia dobowa temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza. Czasami jednak warto być przezorniejszym i dokładnie sprawdzać prognozy. Nie raz zdarzało się przecież, że po wybuchach ciepła w lutym zima powracała w marcu, co dla tych, którzy już opony wymienili było nie lada szokiem…

Decyzji na wymienę opon nie możemy jednak odkładać w nieskończoność. W wysokiej temperaturze zimowe opony pozbywają się swoich właściwości i jazda moze być niebezpieczna. Guma opony zimowej gdy jest ciepło staje się zbyt elastyczna. Poza tym opona Spada przyczepność naszego samochodu, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Poza tym gdy poruszamy się na „zimówkach” w lecie po prostu dużo szybciej sie zużywają.

Wymieniając opony pamietajmy, że zadanie to zlecić profesjonalnemu zakładowi motoryzacyjnemu. Wbrew powszechnej opinii wymiana opon to bardzo skomplikowane zadanie. Żeby to zrobić prawidłowo mechanik musi dysponować odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Niedopuszczalne są choćby najmniejsze błędy, np. podczas wyważania lub dokręcania kół po wymianie opon. Warto także zapytać mechanika o możliwość przechowania w odpowiednich warunkach na czas lata opon zimowych. Wówczas będziemy mogli z nich korzystać o kilka sezonów dłużej.

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...