Pokierujemy Cię, jak dbać o ten układ…

Bez stuprocentowej pewności, że jesteśmy w stanie zapanować nad samochodem nie ma sensu wsiadać za kierownicę. Gdy jest inaczej to nasza jazda i żywot samochodu skończą się po kilku metrach jazdy. Dlatego tak istotnym elementem samochodu jest układ kierowniczy. Jak zadbać o ten kluczowy dla naszego bezpieczeństwa fragment?

Przede wszystkim powinniśmy być w stanie na bieżąco wyłapywać wszelkie usterki układu kierowniczego. Jednym z podstawowych symptomów, że z układem dzieje się coś nie tak są specyficzne stuki dobiegające podczas jazdy i manewrów na postoju z komory silnika. Naprawa szwankujących elementów nie należy wówczas do skomplikowanych, jednak bez problemu wykonamy taką usługę w niskiej cenie w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Zwłaszcza, że niezbędna jest w takim przypadku geometria kół. Gdy ustawimy je nieprawidłowo możemy się spodziewać, że nasze opony zużyją się szybciej.

Drążek kierowniczy to kolejny element układu kierowniczego, który narażony się na eksploatację. Gdy jest zbyt duża obniża się precyzja obsługi całego układu. Możemy także mieć do czynienia ze stukami docierającymi się z okolicy maglownicy. To czy wymiana i konserwacja tego elementu będzie skomplikowana w dużej mierze zależy od dostępności. Niekiedy, żeby się dostać do drążka kierowniczego trzeba podnieść samochód podnośnikiem. Przy niektórych samochodach niezbędny jest demontaż przekładni. Także wymiana tego elementu wymaga późniejszego ustawienia geometrii kół.

Bardzo groźną awarią jest uszkodzenie maglownicy, poprzez pojawienie się na niej luzów. Można to zniwelować poprzez wymianę tulei listw oraz dokręcenie śrub. Ważną sprawą jest regularna kontrola stanu gumowych osłon. Gdy się uszkodzą to do maglownicy może dostać się woda. A to grozi korozją i wypłukaniem smarów.

Wiele maglownic psuje się z powodu słabej jakoś materiału wykorzystywanych do jej produkcji. Jednak czasem wina stoi po stronie kierowców. Zgubne dla tego elementu jest obracanie kół w czasie postojów, uderzanie w krawężnik oraz zamontowane zbyt duże felgi. Te sytuacje zmuszą nas, żeby prędzej czy później udać się na kontrolę układu kierowniczego do mechanika samochodowego…

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...