Przyciemnianie szyb – zrób to sam!
Zastanawiasz się jak przyciemnić szyby w samochodzie bez konieczności odwiedzania specjalistycznego warsztatu? Samodzielne przyciemnianie szyb w aucie jest możliwe, trzeba jedynie wybrać odpowiednią tapetę, odpowiednie narzędzia i zastosować się do właściwych zasad pracy. Nie można zapomnieć o przepisach – przyciemnienie szyb w aucie nie może być zbyt mocne, bo można za to dostać mandat.
Czy warto przyciemniać szyby w samochodzie?
Przyciemnione szyby w aucie to domena aut sportowych i luksusowych samochodów premium. W ich przypadku producent auta wykorzystuje specjalną technologię produkcji szyb. Ale to nie jedyne rozwiązanie. Czym przyciemnić szyby w aucie? Taki sam efekt zapewni też specjalna folia. Dodatkowo, kiedy się znudzisz, możesz ją po prostu zerwać, usuwając całkowicie zaciemnienie szyb samochodowych.
Co daje przyciemnianie szyb w samochodzie? Dlaczego stosuje się fabrycznie przyciemniane szyby w samochodzie?
- Zapewnia to ciekawy wygląd samochodu.
- Zmniejsza się dostęp promieni ultrafioletowych do wnętrza samochodu. To sprawia, że w trakcie lata wnętrze auta się znacznie słabiej nagrzewa. Zapewnia to większy komfort podczas podróżowania. Klimatyzacja samochodowa ma również mniejsze obciążenie.
- Zmniejszony dostęp promieni ultrafioletowych ma jeszcze jeden plus. Dzięki niemu nie starzeje się tapicerka (zwłaszcza skórzana) ani materiały wewnątrz auta. Standardowo promienie ultrafioletowe powodują schnięcie tapicerki skórzanej, blaknięcie tapicerki materiałowej a także przyspieszone zużycie tapicerki z tworzywa oraz elementów dekoracyjnych.
- Co daje przyciemnienie szyb w samochodzie? Zapewnia komfort i prywatność.
Przeczytaj również: Co niszczy lakier i jak tego uniknąć?
Przyciemnianie szyb w samochodzie – przepisy
Przyciemnianie szyb jest regulowane przed odpowiednie przepisy i musisz się do nich stosować.
Które szyby można przyciemnić w samochodzie? Teoretycznie wszystkie. Jednak specjaliści nie zalecają przyciemniania szyby przedniej oraz przednich szyb bocznych.
Do ilu można przyciemnić szyby w samochodzie? Przyciemnianie szyby – ile procent? Zaciemnione szyby w samochodzie muszą mieć określoną przepuszczalność światła. Określa się ją w procentach.
- Przednia szyba musi zapewniać przepuszczalność światła na poziomie 75 %.
Jednak pamiętaj o wcześniejszym ostrzeżeniu. Warto jedynie lekko ją przyciemnić, aby zmniejszyć działalność agresywnych promieni słońca. - Przednie szyby boczne muszą zapewniać przepuszczalność światła na poziomie 70 procent.
- Tylne szyby boczne i tylna szyba mogą być całkowicie zaciemnione. Jednak pamiętaj o tym, że jeśli całkowicie zaciemnisz tylną szybę, możesz mieć problemy z parkowaniem.
Jak się przyciemnia szyby w aucie? Dobierz odpowiednie folie
Dobra folia to podstawa. Najtańsze folie przyciemniające kosztują kilka zł za metr, najlepsze kilkadziesiąt. Różnica jest spora. Te droższe są elastyczne (łatwiej się je rozprowadza na szybie), mają lepszy klej i lepszy wygląd.
Jak dobrać odpowiednią folię?
Producenci folii najczęściej opisują oferowany stopień przepuszczalności światła. Czyli np. sprzedają folię, która oferuje zaciemnienie do 75 procent albo do 95 procent.
Jak kupić odpowiednią folię na przednią szybę? Skoro przednia szyba musi zapewnić przepuszczalność światła na poziomie 75 procent, do jej zaciemnienia możesz kupić folię, która oferuje zaciemnienie od 5 do 25 procent.
Przeczytaj również: Jakie uszkodzenia może naprawić autodetailing?
Jak przyciemnić szybę w aucie? Dobierz odpowiednie narzędzia
Już wiesz, czy warto przyciemnić szyby w samochodzie i jakie szyby można przyciemnić w samochodzie? Czas przygotować narzędzia.
Potrzebne Ci będą:
- Zestaw do wrappingu, w skład którego wchodzą rakle z tworzywa sztucznego z obrzeżem gumowym, nożyki i małe rakle do elementów o różnym kształcie (zazwyczaj nie jest to potrzebne przy szybach, narzędzia te przydają się przy oklejaniu nadwozia).
- Płyn do mycia szyb i czyste, bawełniane ściereczki.
- Odtłuszczacz.
- Tapeta do oklejania szyb.
- Środek do aktywacji kleju na folii.
- Suszarka do włosów o dużej mocy.
- Ostre nożyczki.
Jak przyciemnić szyby w samochodzie krok po kroku?
Przyciemnianie szyb w samochodzie samemu jest trudne. Problemy sprawia przede wszystkim przednia szyba i tylna szyba auta, jak również małe szybki, które często znajdują się za słupkiem C.
Zanim zabierzesz się za oklejanie szyb auta, powinieneś/powinnaś trochę poćwiczyć na jakiejś starej szybie, aby nabrać doświadczenia.
Jak przebiega oklejanie szyb według najpopularniejszej metody?
- Umyj szyby za pomocą płynu do mycia szyb (może być domowy). Osusz je.
- Oczyść szyby za pomocą odtłuszczacza. Osusz je.
- Przygotuj tapetę. Wytnij kawałek folii, który będzie o kilka centymetrów dłuższy i szerszy od szyby samochodowej.
- To już zależy od Twoich preferencji. Niektórzy specjaliści przyklejają folię najpierw na środku szyby a potem stosując rakle, przyklejają ją dalej. Inni zaczynają od dołu szyby albo od góry. Wszystko zależy od Twoich upodobań i od kształtu oraz wielkości szyby.
- Niektórzy producenci zalecają stosowanie specjalnego środka, który zwiększa przyczepność folii aktywując klej i zmiękcza ją.
- Niekiedy pomaga rozgrzewanie folii suszarką, aby zrobiła się miękka.
- Rakle służą do tego, aby rozprowadzić folię na szybie tak, by nie porobiły się na niej bąble.
- Jeśli są bąble, rozetnij je nożykiem i stosując rakle, przypłaszcz folię, usuwając powietrze.
- Na koniec, gdy cała folia przylega do szyby, obetnij jej krańce za pomocą ostrego nożyka.
Najlepiej będzie, jeśli obejrzysz kilka filmów instruktażowych, które bez problemu znajdziesz w internecie.