Zima kontra silnik diesla – diesel w zimie nie musi sprawiać problemów

zima-kontra-silnik-diesla-diesel-w-zimie-nie-musi-sprawiac-problemow

Starsi kierowcy mogą pamiętać czasy, w których odpalanie diesla zimą bywało kłopotliwe. Nie trzeba było być kierowcą. Odpalenie diesla zimą bywało też kłopotliwe dla kierowców autobusów, którym też zamarzało paliwo. Od prawie 20 lat w samochodach stosowany jest układ wspomagania rozruchu silnika diesla, dzięki któremu diesel w zimę powinien uruchamiać się bez problemu. Są też inne rozwiązania i proste techniki. Jak odpalać diesla w zimę? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Co ułatwia właściwe odpalanie diesla w zimie?

Przede wszystkim jest to układ wspomagania rozruchu silnika diesla. Jego głównym elementem są świece żarowe. Są one odpowiedzialne za podgrzewanie komór spalania, dzięki czemu zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej powinien nastąpić bez problemu.
Jak dbać o diesla w zimie? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że Twój silnik wymaga sprawnych świec żarowych. Jeśli diesel zimą odpala z trudem, sprawdź stan świec w warsztacie. Pamiętaj, że ich żywotność wynosi od 100 do 150 tys. km przebiegu, czasami więcej. Trzeba je wymieniać. Uszkodzone świece żarowe są odpowiedzialne za to, że zimny silnik diesla ciężko odpala.

Diesel zimą nie odpala albo odpala z trudem? Winnym może być akumulator. Nie męcz rozrusznika. Doładuj akumulator za pomocą prostownika. Wtedy spróbuj. Pamiętaj o tym, że wielokrotne próby uruchamiania silnika mogą doprowadzić do uszkodzenia rozrusznika. Diesel potrzebuje znacznie więcej prądu niż silnik benzynowy. Odpalanie diesla w zimę może być trudne właśnie dlatego, że akumulator padł.

Sprawdź, czy w filtrze paliwa nie zbiera się woda, która mogła go zablokować. Niektóre filtry paliwa wymagają regularnych przeglądów i usuwania wody. Poza tym filtr może się po prostu zapchać i trzeba go wymienić.

Powodem problemów z uruchamianiem silnika może być też niewłaściwe paliwo. W dieslach stosuje się zimowe paliwo, ze specjalnym dodatkiem, który zapobiega wytrącaniu się parafiny. Może ona zapchać wtryskiwacze. Zastosuj specjalny dodatek, tzw. deprasator. Wlej go do baku.

Zadbaj o odpowiedni stan oleju silnikowego i o jego odpowiedni poziom. To bardzo ważne dla odpowiedniego rozruchu silnika. Stary, zgęstniały olej to utrudnia.

Przeczytaj również: Jak jeździć w trakcie zimy aby uniknąć wypadku?

Jak dogrzać silnik diesla zimą?

Jeśli chcesz uniknąć zimnych rozruchów, które mogą przyspieszyć zużycie silnika, zastosuj elektryczną grzałkę do silnika. To proste urządzenie, które zasila się z gniazdka 230V. Jego zadaniem jest rozgrzanie płynu chłodniczego.
Jak rozgrzać silnik diesla zimą? Podłącz grzałkę do gniazdka i odczekaj ok. 30 minut. Urządzenie musi być zainstalowane w układzie chłodzenia przez mechanika. Ma ono własną pompę elektryczną i grzałkę. Po podgrzaniu płynu olej silnikowy robi się płynny i silnik uruchomisz bez problemu. Do tego możesz od razu skorzystać z ogrzewania, które pompuje naprawdę ciepłe powietrze.
Podobnie działa ogrzewanie postojowe, tzw. webasto.

Pamiętaj też, że spalanie diesla w zimie jest zawsze nieco wyższe. To przez typowo zimowe warunki, np. większe opory stawiane przez olej i opony.

Przeczytaj również: Jazda na letnich oponach w zimie

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...