Zimowa pułapka na wycieraczki

zimowa-pulapka-na-wycieraczki

Zamarznięte wycieraczki – to przydarza się większości kierowców w trakcie zimy. Przymarznięte wycieraczki można uwolnić, bez ich uszkodzenia. Doradzimy też, w jaki sposób zabezpieczyć wycieraczki szyb przed przymarzaniem. To nieprawda, że po każdym sezonie zimowym trzeba wymieniać wycieraczki samochodowe. Wycieraczki mogą przetrwać nawet ciężką zimę.

W setkach artykułów i poradników wspomina się o tym, że po zimie niemal zawsze trzeba wymienić wycieraczki w samochodzie. Dlaczego? Bo zazwyczaj uszkodzeniom ulegają ich pióra, a dokładnie delikatne elementy, przylegające do szyb i zgarniające zanieczyszczenia oraz wodę. A dlaczego ulegają one zniszczeniu?
Zazwyczaj dzieje się to w następujący sposób. Wieczorem albo w nocy pojawia się marznący deszcz albo szadź. Wycieraczki przymarzają do szyby. Kierowca chce rano uruchomić auto a potem włącza wycieraczki. Wycieraczki nie działają na mrozie, albowiem są uwięzione przez zamarzniętą wodę.
Kierowca wysiada z auta i odrywa je ręcznie od szyby, powodując oderwanie się najdelikatniejszej części pióra wycieraczki. Pióro udaje się uwolnić, ale element czyszczący, przylegający do szyby, dalej jest uwięziony. Wycieraczki nadają się do wyrzucenia.
Czasami kierowca próbuje innego sposobu na przymarznięte wycieraczki. Po prostu włącza mechanizm, czekając, aż ten oderwie wycieraczki od szyb. Zamarznięte wycieraczki nie działają, a do tego można doprowadzić do spalenia silnika, napędzającego wycieraczki. A warto pamiętać o tym, że jest on bardzo drogi.

Przeczytaj również: Za co można dostać mandat zimą?

Jak uwolnić zamarznięte wycieraczki szyb?

Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Kiedy wycieraczki przymarzną, trzeba spryskać całą szybę oraz pióra wycieraczek rozmrażaczem do szyb w sprayu. Następnie trzeba odczekać kilka minut. Jeśli na szybie zostanie lód, należy proces powtórzyć. W przypadku samych piór wycieraczek trzeba spryskać je nawet kilka razy, aż lód, który je uwięził, całkowicie się roztopi.
To najbezpieczniejszy sposób na uwolnienie zamarzniętych wycieraczek.

 Co jeszcze niszczy wycieraczki samochodowe w trakcie zimy?

Jeśli kierowca usuwa z szyby śnieg albo lód za pomocą wycieraczek samochodowych, może być pewien, że dojdzie do ich bezpowrotnego uszkodzenia. Taka sama sytuacja będzie mieć miejsce, kiedy kierowca będzie usuwał za pomocą wycieraczek samochodowych zamarznięte albo zaschnięte ptasie odchody.

Przeczytaj również: Zimowa jazda – napęd na przód czy na tył?

Jak zabezpieczyć wycieraczki samochodowe przed przymarznięciem?

Jest kilka sposobów, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć wycieraczki szyb przed uszkodzeniem. Jak można to zrobić?
• Można podnosić wycieraczki na noc, żeby nie przymarzły. Przed użyciem trzeba usunąć lód i śnieg z szyby.
• Można zastosować odmrażacz do szyb. Dobry produkt powinien zabezpieczyć szybę przed zamarzaniem co najmniej na kilka nocy.
• Można zastosować pokrowiec na szybę. Albo na całe auto. Wtedy nic nie przymarznie, a szyby będą czyste.
• Można parkować pod wiatą, albo w garażu.
• Można zastosować atermiczną osłonę na przednią szybę.
• Stary sposób sprzed lat – można położyć na szybie tekturę.

Warto dbać o wycieraczki samochodowe. Choć nie należą do najdroższych części auta, to jednak ich zakup też nie jest za darmo.

 

Najnowsze wpisy

Od kiedy zimowe paliwo na stacjach?

Zimowe paliwo na stacjach jest ważne dla każdego kierowcy, który ma auto z silnikiem diesla (silnikiem wysokoprężnym). Chroni ...

Czy można holować samochód elektryczny?

Co zrobić z samochodem elektrycznym po wypadku, kolizji, unieruchomieniu, uszkodzeniu a także po całkowitym rozładowaniu baterii? Czy można ...

Czy można holować auto na drodze szybkiego ruchu?

Czy na drogach szybkiego ruchu można holować samochód? Czy na drodze ekspresowej można holować auto? Czy na autostradzie ...